Nauki przyrodnicze

Ostatnio wiele osób zwraca atencję na temat ochrony środowiska a także zrównoważonego rozwoju. Newsy odnoszące się do sposobów minimalizowania śladu węglowego, recyklingu, minimalizmu i ekologicznych produktów cieszą się dużym zaciekawieniem. Czytelnicy poszukują wiedzy na temat zero waste, upcyklingu, roślinnej diety czy ekologicznych marek odzieżowych. W tym artykule przedstawimy inspirujące…

Czytaj więcej: Kierunek zrównoważonego postępu - jak żyć w zgodzie z naturą?

W pogodzie nieprzerwanie zachodzą zmiany. W zimie możesz wychwycić niebywale atrakcyjne zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki to efekt przemian, które pojawiają się w pogodzie. Zwróćmy uwagę na to, iż zimowe zjawiska pogodowe są równie piękne, co niebezpieczne. Przypatrując się przyrodzie powinno się pozostać przezornym i ubrać się odpowiednio do mroźnych temperatur. Jakkolwiek warto wybrać się na wycieczkę do lasu. Tutaj zima okazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość dostrzec w zimie.…

Czytaj więcej: Poznaj zjawiska przyrodnicze, które występują zimą.

Jednostki służby zdrowia zawsze szukają sposobów na redukcję kosztów a także podwyższenie efektywności. Z tej przyczyny wiele z nich zaakceptowało programy powtórnego wykorzystania sprzętów, które pozwalają im na serwisowanie urządzeń medycznych z wykorzystaniem używanych części w zastępstwie nowych. Jeśli pracujesz z urządzeniami medycznymi, zapewne wiesz, że mogą one być kosztowne. Przeciętny koszt pojedynczego egzemplarza sprzętu diagnostycznego to kilkaset tysięcy zł. Nawet małe naprawy tych maszyn mogą kosztować każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy zł.…

Czytaj więcej: Używane części w serwisowaniu sprzętu medycznego

Przetaczanie krwi i jej składników wyzwala niejednokrotnie skrajne emocje. Z jednej strony ratuje życie jednak jest obarczone pewnym ryzykiem. Przede wszystkim ryzykiem przeniesienia zakażeń chorób przenoszonych drogą krwi oraz możliwością wystąpienia powikłań poprzetoczeniowych inaczej mówiąc reakcji niepożądanych. Niejednokrotnie należy przezwyciężyć strach pacjenta przed podaniem krwi jako ludzkiej tkanki, a czasami uszanować przekonania religijne, które zakazują podawania krwi.…

Czytaj więcej: Autotransfuzja czyli czy można być krwiodawcą dla samego siebie?

Lipiec i sierpień to najwspanialsza pora roku. Udajemy się na na świeżym powietrzu czy też wyjechać daleko na wczasy. Dla posiadaczy ogródków czy działek to wzmożony okres pracy. Połowa i schyłek lata to na ogół termin w jakim gromadzi się najwięcej plonów. Na krzakach i drzewkach dojrzewają owoce i warzywa. Rosną też kolorowe kwiaty i pnącza. Jakie rośliny przeważnie pielęgnujemy w naszych ogrodach? Które plony, dary natury przeważnie gromadzimy pod koniec sierpnia?…

Czytaj więcej: Ogród w pełni lata

Kiedy dni się wydłużają, a słońce nieco przybliża się do Ziemi zaczyna się nowy okres wegetatywny roślin.…

Czytaj więcej: Wiosna - uciążliwy okres dla alergików

Niedawno wszystkie massmedia obiegły przerażąjące zdjęcia z okropnych zdarzeń w Stanach Zjednoczonych . Aż w sześciu stanach przeszły gigantyczne trąby powietrzne, które wprost zmiotły z powierzchni ziemi całe tereny miejskie. Ocenia się, że w następstwie ogromnej intensywności trzydziestu tornad, które szalały na obszarze głównie stanu Kentucky mogło zginąć ponad 100 osób, a ilość rannych obliczana jest na blisko tysiąc. Ponad pięćset tysięcy osób zostało bez dostępu do prądu. 10-tysięczne miasto Manfield w Kentucky zostało totalnie zrównane z ziemią. Zniszczone zostały szkoły, domy, fabryki oraz magazyny. Pozostał tylko gruz. Chociaż dalej trwają działania ratunkowe i likwidowanie krzywd, ciąg tornad, które przeszły 10 i 11 grudnia 2021 roku została obwołana przez prezydenta USA, Joe Bidena jako „prawdopodobnie największy kataklizm w historii USA”.…

Czytaj więcej: Tornado - niszczycielska siła przyrody

Jakie zwierzęta domowe zobaczyć można w naszych domach najczęściej? Obok kotów oraz  psów naszymi ulubieńcami nierzadko stają się gryzonie.…

Czytaj więcej: Wszystko co powinieneś wiedzieć o koszatniczkach

Jeszcze kilka lat temu grzybica i świerzb uznawane były za wstydliwe choroby, bo stanowiły pewien symbol poglądu, że zmagają się z nimi ludzie zazwyczaj żyjący w mało higienicznych warunkach. W obecnych czasach odkłamuje się takie opinie. Nie są to choroby typowych "brudasów". Narażeni na nie jesteśmy wszyscy.…

Czytaj więcej: Grzybica i świerzb - już nie wstydliwe choroby skóry

Jak wiadomo na podstawie naturalnych pierścieni, widocznych wewnątrz pnia drzewa, potrafimy w trywialny sposób wyznaczyć, jak wiele lat ma dany okaz. Analogiczne zjawisko występuje też w koloniach koralowców. Szkielety pojedynczych korali kryją w sobie pierścienie, których obecność odzwierciedla długość egzystowania a w tym samym czasie daje sposobność poznania historii tych interesujących organizmów.…

Czytaj więcej: Koralowce źródłem informacji?

Cukrzyca jest jedną z bardziej zdradliwych chorób współczesności. Znamy kilka jej form, wśród nich największe kliniczne konotacje ma cukrzyca typu 1. a także cukrzyca typu 2.…

Czytaj więcej: Pies podpowiada naukowcom