Zmywarki coraz częściej pojawiają się w naszych domach, a Polacy coraz chętniej podchodzą do zmywarek. Urządzenia te są w stanie oszczędzać nie tylko nasz czas potrzebny do zmycia góry naczyń, ale również pieniądze. Myjąc naczynia w zmywarce, zużywamy niemal 3-krotnie mniej wody.

W artykule zastanowimy się nad tym, czy warto kupić zmywarkę. Wymienimy oraz opiszemy jej wady i zalety, podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając zmywarkę oraz na jaką funkcjonalność ze strony zmywarki możemy liczyć.

Wady i zalety zmywarek

Zmywarki to pożyteczne urządzenia. O ile kilkanaście lat temu traktowane były jako zbędny luksus, o tyle w latach 2000 i później często ciężko było zagospodarować na nie miejsce w umeblowanym już mieszkaniu. Wraz z nadejściem nowego budownictwa, zmywarki stają się kolejnym standardowym urządzeniem w wielu gospodarstwach domowych. Wiele pochlebnych opinii na temat zmywarek używanych w standardowych Polskich domach możemy przeczytać na niejednym forum AGD. Jakie zatem istnieją wady i zalety zmywarek?

Wady zmywarek

Zmywarki mają jedną główną wadę i resztę mniejszych wad, które nikną lub pojawiają się w zależności od dobranego modelu, lub charakteru pracy zmywarek. Największą wadą zmywarek jest oczywiście ich koszt zakupu. Bez problemu możemy obejść się bez tego urządzenia i zapewne stojąc przed zakupem zmywarki, wielu z nas myślało podobnie. W dalszej części artykułu podpowiemy, co jest bardziej opłacalne- długofalowe oszczędzanie przy jednoczesnym jednorazowym dużym wydatku, czy brak oszczędzania i brak wydatku? Do innych wad zmywarek możemy zaliczyć:

  • zużywanie energii elektrycznej (która jest tańszym surowcem niż woda);

  • konieczność wygospodarowania miejsca na zmywarkę;

  • zmywarki nie czyszczą wszystkich zabrudzeń;

  • konieczność zakupu pastylek lub innych środków chemicznych do zmywania w zmywarce.

Zalety zmywarek

Wady są za nami, jakie zatem zalety możemy wymienić? Podstawowymi jest oczywiście oszczędność czasu i pieniędzy. Powróćmy do zadanego wyżej pytania. Według obliczeń i przeprowadzanych testów (nie wdając się w szczegóły), które odnoszą się do kosztów zakupu zmywarki, kosztów wody, energii elektrycznej oraz czasu użytkowania sprzętu wynika, że w przypadku około 4-5-letniego korzystania ze zmywarki, koszta jej zakupu zwracają się. Podobne opinie przeczytamy na każdym forum AGD. W przypadku korzystania ze zmywarek raz dziennie koszty jej zakupu zwrócą się po około 2 latach. Jakie jeszcze zalety możemy wymienić?

  • automatyczne suszenie naczyń;

  • wiele programów do wyboru;

  • znaczna oszczędność czasu;

  • brak konieczności babrania się w wodzie z chemikaliami, co pozytywnie wpłynie na skórę naszych dłoni.

Zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Stojąc przed wyborem urządzenia, określmy, czy potrzebna jest nam zmywarka do zabudowy, czy zmywarka wolnostojąca. Rozmiar również jest istotny- zmywarki zwykle klasyfikuje się po ich szerokości. Najpopularniejszym sprzętem jest zmywarka do zabudowy 60 cm, jednak z powodzeniem możemy szukać 50 oraz 70, a nawet 80. Nieco tańsze w zakupie okazują się zmywarki wolnostojące, jednak to zmywarka do zabudowy prezentuje się lepiej, a przede wszystkim skuteczniej wpasowuje się w kuchenny wystrój.