Tam, gdzie atuty krajoznawcze łączą się z pozytywnym mikroklimatem jak również źródłami o uzdrawiających własnościach, jak grzyby po deszczu wyrastają hotele uzdrowiskowe. Efekt? Obecnie bez mała każda miejscowość uzdrowiskowa ma rozliczną ofertę miejsc noclegowych zaadaptowanych zarówno do obsługi turystów, jak i kuracjuszy przybywających do danego uzdrowiska w celu podratowania zdrowia.
Hotele zdrojowe dostosowane są do obsługi gości przez dłuższy okres czasu. Mają należycie rozbudowane zaplecze gastronomiczne i oferują swoim gościom całodniowe wyżywienie.
Ważnym czynnikiem jest tu także odpowiednie zaplecze sanatoryjne i organizowanie miejsc pozwalających wypełnić kuracjuszom wolny czas. Przykładowo są to przede wszystkim biblioteczka i świetlica.
O szczególnym charakterze hoteli położonych w miejscowościach zdrojowych świadczy też zatrudniany w nich personel. Niejeden pracownik ma tu odpowiednie przygotowanie medyczne i ma kompetencje do przeprowadzania odpowiednich zabiegów. W Polsce takich hoteli powstaje coraz więcej. Spotkać je można między innymi w Sopocie, na terenie Beskidu Sądeckiego (na przykład w Krynicy Zdroju) oraz w innych popularnych uzdrowiskach.