Wiele można powiedzieć o wieczorach zimowych, ale na pewno nie to, że są krótkie. Zaczynają się przecież właściwie już około 16! Te długie godziny, podczas których nie zawsze chce nam się wychodzić z domu, a tym bardziej zajmować się rozwiązywaniem problemów tego świata, jakoś przecież trzeba zagospodarować. Najlepiej układając puzzle – z całą rodziną!

Puzzle to jedyna rozrywka, która nie pyta o wiek i pokolenie, łącząc wspólnym zadaniem przy jednym stole zarówno osoby dojrzałe, jak i najmłodszych. Puzzle układać może każdy, bez względu na zdolności, umiejętności i predyspozycje – wystarczy odrobina cierpliwości oraz chęci i mamy zagwarantowane zajęcie na co najmniej kilka wieczorów. Puzzle mają więc właściwie same zalety. Jakie są te najbardziej przekonujące? 

Po pierwsze – tworzenie relacji. Nie ma lepszego narzędzia do tworzenia zgranej, świetnie się komunikującej oraz lubiącej swoje towarzystwo rodziny, niż wspólne spędzanie wolnego czasu. Nie chodzi jednak o marnowanie czasu przed telewizorem, kiedy to rodzic arbitralnie decyduje jaki film oglądany będzie przez całą rodzinę, a reszta grzecznie musi się z tym wyborem zgodzić. Lub nie. Choć wspólne oglądanie telewizji może być świetną rozrywką, jest to zajęcie nieangażujące, wymuszające bierną postawę. Puzzle są tego dokładną odwrotnością – podczas wspólnego ich układania członkowie rodziny współpracują, planują, rozmawiają, zastanawiają się nad kolejnymi etapami pracy. I w odróżnieniu od wielu innych gier, wcale ze sobą nie rywalizują. Puzzle nie wyzwalają więc chęci zwyciężenia kosztem innych, to rozrywka całkowicie niewinna!

Ich ogromną zaletą jest także cena – zdecydowanie niższa od większości popularnych gier planszowych, które od lat kupują polskie rodziny. Wydając czterdzieści czy pięćdziesiąt  złotych można zdobyć doskonałej jakości zestawy puzzli najlepszych producentów, które zapewnią nam rozrywkę na długie, długie godziny. Jeszcze tańsze są mniejsze układanki – zarówno te przeznaczone dla najmłodszych puzzlomaniaków, jak i tych całkiem dorosłych. Jeśli więc zastanawiamy się nad kupnem pudełka, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy komputer z dostępem do internetu i kilka kliknięć myszką – to bowiem w sieci znaleźć można najlepsze sklepy z puzzlami, z których na szczególną uwagę zasługuje sklep art-puzzle.pl. W żadnym bowiem serwisie nie zobaczymy bowiem podobnej oferty – różnorodnej i niezwykle bogatej, w której prym wiodą puzzle artystyczne, czyli takie, w których obrazem jest jakieś znane, mniej lub bardziej, dzieło sztuki. Jeśli ktoś kiedyś wypuścił na rynek puzzle z obrazem, to na pewno można je znaleźć na art-puzzle.pl.

Puzzle warto układać także z powodów...zdrowotnych. Trudno bowiem znaleźć zajęcie, które tak dobrze łączy przyjemne z pożytecznym. Puzzle to wprost idealny trening naszego mózgu – a jak wszyscy wiemy, zdrowy i sprawny mózg, to przede wszystkim mózg aktywny, ciągle stymulowany i zmuszany do pracy. Puzzle z wyzwaniem tym radzą sobie nad wyraz dobrze, ich specyfika bowiem sprawia, iż układanie pobudza obydwie półkule mózgowe – prawą, bardziej kreatywną, rozwiązującą problemy całościowo, holistycznie oraz lewą, logiczną, analityczną, która wykorzystywana jest w zadaniach wymagających planowania i linearnego podejścia. Zmuszanie obydwu części mózgu do działania oznacza w praktyce, iż organ ten jest zdecydowanie lepiej odżywiony oraz ukrwiony, a to przekłada się bezpośrednio na jego kondycję – nie tylko „tu i teraz”, ale także w przyszłości. Naukowcy dowiedli bowiem, iż osoby, które od czasów młodości stymulują swój mózg poprzez puzzle i inne podobne aktywności, mogą cieszyć się zdecydowanie bardziej aktywnością starością. Zmniejszają ryzyko demencji i innych chorób neurodegeneracyjnych, a także polepszają swoją pamięć.

Co więcej, dowiedziono także, iż puzzle mogą być świetnym wsparciem terapii osób po wylewach oraz cierpiących na artretyzm – dzięki nim pacjent w przyjemny sposób poprawiają zręczność oraz ćwiczą dłonie. Podnoszenie i umieszczanie na właściwym miejscu danego elementu, czyli coś co wydaje się być prostym zadaniem, dla osób mających podobne problemy, jest nie lada wyzwaniem. To samo zresztą dotyczy dzieci, które dzięki swoim pierwszym, większym i zdecydowanie prostszym układankom mogą rozwijać swoje zdolności manualne, chwyt oraz manipulacje przedmiotami.

Puzzle najmłodszych uczyć mogą nie tylko zręczności, ale także pomóc w zdobyciu wielu bezcennych cech, które przydają się już w pierwszych latach edukacji. Chodzi oczywiście o zdolność koncentracji oraz utrzymania uwagi na jednym zadaniu – bez tego, dla wielu dzieci pierwsze miesiące a nawet lata w szkole okazują się prawdziwą męką. Dodatkowo, jak wykazali psychologie amerykańscy, dzieci, które od najmłodszych lat bawiły się różnymi układankami, w wieku starszym mogły pochwalić się wyższymi zdolnościami myślenia przestrzennego oraz większą wyobraźnią i kreatywnością. Puzzle bowiem pobudzają nie tylko pojedyncze neurony, ale cały umysł – dzieci zaciekawione układanym obrazkiem próbują dowiedzieć się więcej na jego temat, zadają pytania, poszukują odpowiedzi na nie i zdobywają bardzo różnorodną wiedzę – geograficzną, zoologiczną czy związaną ze sztuką plastyczną.

Wydawać by się mogło, iż z tego powodu puzzle muszą być rozrywką męczącą – nic bardziej mylnego. Dla wielu osób są aktywnością, która pozwala umysłowi zrelaksować się i odpocząć. Koncentracja uwagi na przeszukiwaniu puzzli, dopasowywaniu ich do układanej całości oraz układanie nie angażuje ogromnej ilości zasobów, a jednak sprzyja chwilowemu oderwaniu się od trosk i zmartwień. Wielu puzzlomaniaków przyznaje także, iż właśnie w trakcie układania mieli szansę na to, aby przemyśleć sobie spokojnie pewne rzeczy czy wręcz wpadli na ciekawe pomysły.

I gdyby tego było mało, puzzle mają także kilka zalet, które łatwo przeoczyć zastanawiając się nad ich społecznymi, edukacyjnymi i ekonomicznymi walorami. Takie jak choćby możliwość własnoręcznego wykonania ozdoby do domu. Nowoczesne puzzle – oczywiście już po ich złożeniu – łatwo bowiem zmienić w obraz zdobiący ściany naszego domu, Wystarczy antyrama oraz specjalny klej, aby zakończoną układanką móc się pochwalić przed odwiedzającymi nas gośćmi.

Kiedy więc następnym razem zastanawiać będziesz się jak zapewnić sobie, bliskim czy całej rodzinie jakąś inspirującą, pobudzającą oraz relaksującą rozrywkę, po prostu kup puzzle. Nic więcej bowiem nie trzeba w długie, zimowe wieczory. No może poza kubkiem gorącej czekolady.