Etykieta, opisana, jak zestaw norm i wytycznych dowodzących naszym postępowaniem w towarzystwie, nie ogranicza się obecnie zaledwie do świata rzeczywistego. W cyfrowej realności, w której raz po raz stawiamy zależności, przekazujemy informacje i dokonujemy transakcji , istnieje także specyficzna netetykieta. To zespół norm ułatwiających poznanie, w jaki sposób postępować w wirtualnym świecie, tak aby byli zauważani jako osoby biegłe, rzetelne i uprzejme. W niniejszym artykule zaprezentujemy, dlaczego etykieta cyfrowa jest tak ważna i jakie reguły warto uwzględnić, surfując po wirtualnych przestrzeniach.

Budowanie cyfrowego wizerunku

Niepoprawne zachowanie w internecie ma rzeczywiste konsekwencje w realu. Domorosłe posty na mediach społecznościowych mogą wywrzeć wpływ na naszą karierę, a nieodpowiedni ton w e-mailach zdoła zaszkodzić naszym stosunkom zawodowym i prywatnym. Należy uzmysłowić sobie, iż w w intrnecie pozostajemy utrwaleni przez naszą obecność i prezentację, co ogółem konstytuuje naszą "cyfrową wizytówkę".

Dobry ton w sieci

Netykieta, inaczej zbiór reguł etykiety aktualnych w w sieci, mieści kilka podstawowych instrukcji. Po pierwsze, nieustannie warto pomnieć, że po drugiej stronie monitora znajduje się człowiek. Bezimienność, jaką oferuje internet, nie jest zaproszeniem do nieprawidłowego postępowania. Po drugie, baczmy na formę i wydźwięk naszych postów. Zastosowanie kapitalików jest rozważane jako pokrzykiwanie, a przesadne użycie emotikonek może być przyjmowane jako niestosowne lub infantylne.

Wartość odpowiedzialności i prywatności

Dodatkowym kluczowym wymiarem sprawy jest przedmiot prywatności, zarówno osobistej, jak i ludzi, z jakimi się komunikujemy. Zanim cokolwiek zamieścimy czy ogłosimy, pomyślmy, czy te informacje są właściwe do powszechnego pokazania. Kontrola danych osobowych to nie wyłącznie obowiązek prawny, lecz także element odpowiedniej savoire vivre w sieci.

Waga etykiety cyfrowej rośnie wspólnie z naszą rosnącą działalnością w w necie. Przyjęcie norm internetowego savoire vivre, świadomość wpływu naszego internetowego wizerunku na życie w rzeczywistości a także troska o prywatność to elementy, które każdy odbiorca netu winien pojąć i wdrażać. Powyższe wytyczne są nie wyłącznie wyznacznikiem naszej fachowości, ale też przejawem poszanowania pozostałych konsumentów netu.