Wszyscy lokatorzy sporych miast kapitalnie znają to uczucie, gdy pragniemy chwili wytchnienia od miejskiego zamętu i wzdychamy za spotkaniem z naturą. Szczęśliwie, w naszym kraju znajduje się bez liku pięknych skwerów i zieleńców, które proponują ucieczkę od miejskiego smogu i umożliwiają wypoczynek w okolicy środowiska naturalnego. W niniejszym materiale opowiemy cztery charakterystyczne miasta Polski, i odszukamy ich urocze miejskie oazy.

Lublin, znany jako "miasto ogrodów", oferuje mnóstwo uroczych zakamarków do relaksu. Przykłademnajpopularniejszych ogrodów miejskich jest Park Saski, który rozpościera się na ponad 40 hektarach. Jest tam malowniczy staw, barwne krzewy i obszerne trawniki, gdzie można zorganizować piknik albo ot tak wypocząć na łonie przyrody. Ogród Saski również jest sławny z rozmaitości roślin, fontann i tarasów widokowych.

Warszawa ma multum wspaniałych parków, z których najbardziej sławny to Łazienki Królewskie. To zakątek, gdzie przyroda i architektura zbliżają się w zgodności. W samym sercu ogrodu znajduje się Pałac na Wyspie, ikoniczny obiekt z pięknym skwerem dookoła niego. Przechadzając się po Łazienkach, można spotkać pawie, podziwiać romantyczne alejki i zachwycać się widokiem na stawy i mostki. To zachwycające miejsce na niezwykły spacer, lub też poczęstunek w otoczeniu natury.

Główne Miasto Wielkopolski słynie z Parku Cytadela, który jest oszałamiającym zakątkiem na ukojenie i medytację. Znajduje się tam stary fort, obszary zielone, jak również staw, który zaprasza liczne ptaki. Park Cytadela stanowi ukochane miejsce zakochanych par, biegaczy i rowerzystów. Poza tym, można tam dodatkowo zwiedzić Palmiarnię, gdzie rośnie co niemiara egzotycznych roślin, kreując tropikalny klimat.

Kraków, jedno z najpiękniejszych miast w naszym kraju, proponuje sporo czarujących zieleńców. Pośród nich należałoby wspomnieć o Plantach, które stanowią zieloną aleję otaczającą Stare Miasto. Stanowi to kapitalne miejsce na spacery, wypoczynek na ławce, czy też poczęstunek w cieniu drzew. Kolejnym godnym polecenia miejscem jest Park Jordana, który posiada rozmieszczone na swoim terenie zbiorniki wodne, fontanny, altany i mnogie rzeźby, budując nastrój sielskiego skweru.

Miejskie enklawy są niezastąpionym elementem mieszkania w mieście. Dają nam opcję oderwania się od codzienności i pogrążenia się w naturze. Niezależnie, czy jesteś rezydentem Koziego Grodu, Warszawy, Poznania, czy Grodu Kraka, na pewno wynajdziesz przepiekne parki i ogrody miejskie, które zapewnią Ci bajeczne momenty odpoczynku i odprężenia. Warto używać tych miejsc, iżby zatrzymać równowagę między miejskim trybem egzystencji, a obcowaniem z naturą.