Silne przeżycia, straty, kłopoty pieniężne, praca w ciężkich warunkach stanowią czynniki stresogenne. Na pojawienie się niesprzyjających wydarzeń nie mamy wpływu. Zdarzają się niespodzianie i budzą zdenerwowanie. Jak potwierdzają wyniki badań medycznych częste narażanie się na stres nader negatywnie wpływa na nasz organizm.Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się sposobów na okiełznanie zdenerwowania. Przeczytaj, do czego prowadzi stres i jak sobie z nim radzić.

Skutki stresu

Odczuwanie ciągłego napięcia nerwowego powoduje wiele objawów zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej.Czasami złe samopoczucie i pogorszenie zdrowia pojawia się dopiero po jakimś czasie. Niszczące skutki w postaci niedyspozycji i objawów chorobowych są rezultatem dystresu, który oznacza długotrwałe napięcie nerwowe. W odróżnieniu od niego występuje krótkotrwały eustres, czyli motywujące do poszukiwania rozwiązania niewielkie poddenerwowanie. Dystres wystawia nasz ustrój na nieprzerwane napięcie nerwowe, dlatego rodzi masę destruktywnych następstw. Do najczęściej występujących skutków stresu natury fizjologicznej wskazuje się bóle głowy, mięśni, stawów, brzucha, problemy z trawieniem, zaburzenia oddychania, zaburzenia układu krążenia,omdlenia, zaburzenia odżywiania, choroby kręgosłupa, obniżenie odporności. Dodatkowo destres jest wymieniany jako przyczyna chorób autoimmunologicznych, cukrzycy, oraz chorób nowotworowych. Nadzwyczaj liczne są dolegliwości emocjonalno-behawioralne. Można tu wymienić między innymi: stany depresyjne,fobie, problemy z koncentracją, bezsenność, spadek libido,działanie impulsywne, nadpobudliwość, myśli samobójcze.

Zalecane sposoby na obniżenie stresu

Mówi się, że podstawą jest pozytywne nastawienie. Jednakowożpodczas gdy nazbierają się mnogie kłopoty trudno przestawić się natychmiast na optymizm. Należy skoncentrować się na poszukiwaniu możliwości rozwiązania problemów jak również odszukać w sobie siłę do działania. Jeśli spostrzegasz u siebie napięcie nerwowe spróbuj metod polecanych przez terapeutów. Zdecydowanie regularne treningi pomogą obniżyć stres. Zapisz się na masaż, wykup karnet na ćwiczenia na siłowni. Przecież w grupie trenuje się weselej. Dbaj o zdrowe i regularne posiłki. Unikaj alkoholu, papierosów i kawy. Kolejną rzeczą jest stworzenie odpowiednich warunków do dobrego wypoczynku. Wysypiaj się i znajdź czas na relaks. Swórz swój rytuał relaksacyjny. Posłuchaj muzyki, wykorzystaj moc aromaterapii. Niektórym ludziom służy medytacja bądź różne techniki wizualizacji. Wyobrażanie sobie pozytywnych sytuacji bez wątpienia ma sens i wskazane jest pomarzyć o czymś przyjemnym. Wielu osobom służy medytacja czy też różne techniki wizualizacji. Są jednak również tak uciążliwe sytuacje, w których bardzo trudno samodzielnie zmobilizować się do walki ze stresem. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest odnalezienie doświadczonego terapeuty. Pomoc psychologa nie zawsze znamionuje leczenie, w niektórych wypadkach owocna jest sama rozmowa z kimś o problemach|wartościowe jest samo spotkanie z drugim człowiekiem, który potrafi słuchać.