Niektórzy z nas z rozrzewnieniem przywołują|ogrom przedmiotów, które raptownie zniknęły z naszych domów. Jeszcze nasi dziadkowie pamiętają najbardziej popularne gadżety, jednakże współczesne pokolenia nie mają wiedzy o porzuconych wynalazkach. Można odkryć ociupinę przeszłości idąc do muzeum, lub na targ staroci. Można także wrócić z sentymentem do przeszłych czasów, przeglądając ten materiał.

Nie ważne w jaki sposóbgdzie, ważne, że szybko

Jeśli dzisiaj musimy przeprowadzić rozmowę telefoniczną, mamy na pewno na myśli skorzystanie ze smartfona. Stary telefon stacjonarny z obracającą się tarczą z cyframi zniknął nieodwołalnie z naszego użytku. Pewnego dnia w Muzeum Piernika w Toruniu dostrzegłem scenkę, w której dzieci ze szkolnej wycieczki próbowały wydedukować przeznaczenie tego podejrzanego przedmiotu. Ciężko było im sobie wyimaginować, że najpierw powinno się kręcić palcem tarczą, a następnie zaczekać na zgłoszenie się odbiorcy. Telefon to było urządzenie do towarzyskiej dłuższej rozmowy. Telefonowało się do przyjaciół, dalekiej rodziny. Wypowiadało się życzenia imieninowe, lub składało gratulacje, wymieniało informacje, ploteczki. Telefon kiedyś był zwyczajnie sprzętem do kontynuowania dwustronnych kontaktów. Smartfon w dzisiejszych czasach to wszechstronne urządzenie. Planuje wszystkim funkcjonowanie, integruje z urzędami, uprzystępnia rozwiązywanie zadań. Niestety jednak kontakty telefoniczne obecnie stały się pobieżne i lakoniczne. W większości przypadków zastąpiła je wiadomość tekstowa, zwana sms, emotikon, albo mms.

Papierowe dawne historie

Elektronika bezwarunkowo zdominowały nasz żywot a to z nimi jest związany sukces zaplanowanych codziennych czynności. Jedną z tych rzeczy, jakie zostały usunięte przez inteligentne sprzęty stają się pomału notesy. Dzisiaj archiwizacja tekstów przebiega dzięki wykorzystaniu nośników elektronicznych. Umiejętność pisania odręcznego jest niepotrzebna. Tym samym papier zaczął osiągać szczególną zaletę. Obecnie książki się wysłuchuje w wersji audio. W zamian popularyzuje się tendencja na korzystanie książek jako składników dekoracyjnych w wystroju. Książka musi posiadać właściwy rozmiar, kolorystykę dobraną do pozostałych elementów wystroju. Możemy nawet kupić sztuczne książki tzw. fake books, których zalety nie stanowi zawartość, bo jej nie ma, a stylistyka oprawy. Oczywiście stopień czytelnictwa poważnie się pomniejsza, ale czy należy się martwić, skoro pomieszczenie jest wspaniale zaaranżowane?. Istnieje pomimo tego pozytywna zaleta wzmiankowanego nurtu. Nadal istnieje mnóstwo ludzi kochających edycje papierowe. Notes stał się wziętym gadżetem, oryginalnym trikiem na organizację swojego życia. Powracają pamiętniki w formie bullet jurnal. Dodaje im się cechę indywidualną. Aczkolwiek osoby kochające czytać decydują się na książki w bardzo luksusowych i pięknych wydaniach, tak aby uwydatnić własny sentymentalny stosunek do wartości dorobku literackiego.

Opisane wyżej przedmioty, które stają się mniej użytkowe nie zanikają przecież ostatecznie z naszej pamięci. Na pewno istnieje masa urządzeń tak bardzo przestarzałych technologicznie, że nie odszukałyby użytku we współczesnym świecie. Wystarczy przywołać pralkę Franię, magnetofon szpulowy, karty telefoniczne, czy kasety VHS. Istnieją wszelako rzeczy w dalszym ciągu żywotne w naszej pamięci, do których powracamy pamięcią. Powstaje oryginalny styl retro. Dostrzega się urok dawnych pieców kaflowych, zegarków z kukułką, gramofonów. Rośnie zaciekawienie prodiżem, saturatorem, czy kryształami. Pamięć o tym, co minęło ciągle powraca i dodaje smaczku w życiu codziennym.