Dieta wegetariańska to sposób żywienia, w którym nie spożywa się mięsa, ryb i pozostałych produktów odzwierzęcych. Bazowym elementem menu są produkty pochodzenia roślinnego czyli: warzywa, owoce, zboża, orzechy, rośliny strączkowe. Czasem spożywa się nabiał i jaja. Ostatnio niejadanie mięsa stało się bardzo popularnym stylem życia, aczkolwiek w państwach Bliskiego Wschodu i Indiach niejedzenie mięsa dominuje od bardzo dawna. Sam wegetarianizm jest różnorodny, występuje w nim sporo odmian i przeróżnych trybów żywienia spowodowanych odmiennymi przesłankami, wśród których można wymienić: przekonania moralne, warunki środowiskowe, powody zdrowotne, religijne, kulturowe, czy ekonomiczne. Z tej przyczyny należy podobnie informować o rozlicznych skutkach, brakach bądź innych konsekwencjach związanych z wegetarianizmem. Spróbujmy zatem usystematyzować wiedzę na temat wegetarianizmu i opisać zalety i wady takiej diety.

Różnorodne rodzaje diety wegetariańskiej

Wyróżnia się parę dominujących odmian wegetarianizmu, różniących się między sobą tym, które produkty pochodzenia zwierzęcego są uwzględniane w menu. Każdy z tych sposobów odżywiania może być rozmaicie przyjmowany, i w rzeczywistości granice między nimi mogą być płynne. Jednakże uznaje się następujący podział:
Wegetarianizm ovo - jedzenie jaj, lecz z wyłączeniem mięsa i mleka,
Wegetarianizm lacto - spożywanie nabiału, ale oprócz mięsa i jaj,
Wegetarianizm ovo-lacto - uwzględnianie w diecie jaj i mleka lecz bez mięsa,
Weganizm - wyeliminowanie wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego, tj. mięsa, jaj, mleka i jego przetworów, a także miodu i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Weganizm może przyjąć dwie odmiany: frutarianizmu - diety opartej głównie na owocach lub witarianizmu - diety, składającej się z surowych warzyw i owoców,
Flexitarianizm - dieta bogata w roślinne produkty jednak bez rezygnacji z mięsa lub produktów pochodzenia zwierzęcego.
Pescowegatarianizm - dieta zawierająca ryby i owoce morza ale oprócz mięsa.

Co daje wegetarianizm?

Poprawna dieta wegetariańska musi wyróżniać się bogactwem składników i dopasowaniem do konkretnych cech, w odniesieniu do wieku, płci, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Występują przecież osoby o specyficznych potrzebach żywieniowych np. dzieci, kobiety w ciąży, osoby uprawiające intensywny sport, osoby pracujące fizycznie. W ogóle kwestie potencjalnych wad diety wegetariańskiej wypływają z braków składników odżywczych. Ażeby ustrzec się przed niedoborem, ważne jest, aby wziąć pod uwagę wielorakie źródła białka roślinnego, takie jak na przykład rośliny strączkowe, orzechy i zboża. W przypadku wegan, którzy wykluczają produkty pochodzenia zwierzęcego, powinni zapewniać odpowiednią ilość składników odżywczych, zawierających witaminę B12, kwasy tłuszczowe omega-3, wapń i żelazo. Należycie ułożona dieta wegetariańska jest w stanie sprzyjać zdrowiu i pomóc w skutecznym podtrzymaniu prawidłowej wagi jak również znacznie obniżyć zagrożenie chorób układu krążenia, nowotworów oraz cukrzycy. Znaczące jest jednak, żeby skonsultować swoją dietę wegetariańską z dietetykiem lub lekarzem. Nie wypada także zapominać o regularnych badaniach monitorujących stan zdrowia.