Święto św. Walentego, zwane także jako Walentynki, jest globalnym świętem przyjaźni, sympatii i miłości. Obchodzimy ten dzień 14 lutego co roku. W tym czasie ludzie demonstrują swoją miłość i uczuciowość wobec swoich bliskich, szczególnie wobec swoich drugich połówek. Tradycja obchodzenia Walentynek sięga starożytnego Rzymu, w którym odbywał się festival Lupercali, poświęcony bóstwu miłości i płodności. W okresie średniowiecza 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. Obecnie Walentynki są obchodzone na całym globie, a oblubieńcy przesyłają sobie wzajemnie pocztówki, bukiety i prezenty, aby wyrazić swoją miłość. Jeżeli szukasz inspiracji na Walentynki, dowiedz się nieco więcej o tej tradycji.

Co wiemy na temat Świętego Walentego?

Historia świętego Walentego jest dosyć zagmatwana i pełna niedomówień. Według tradycji chrześcijańskiej, św. Walenty był duchownym i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z opowieści Walenty był prześladowany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, był wtrącony do więzienia za udzielanie chrztu chrześcijańskiego. Podczas swojego uwięzienia, Walenty pomagał innym więźniom, jak również leczył ze śmiertelnych chorób. Kolejna legenda mówi, iż Walenty był zakochany w córce swojego strażnika, ona również była chrześcijanką. Zakochany Walenty przesyłał ukochanej listy miłosne, podpisując się jako "Twój Walenty", co niektórzy uważają za źródło tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Dość podobna legenda opowiada o tym, iż Walenty był więziony za nie przestrzeganie prawa ogłoszonego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zabraniał zaślubin każdemu mężczyźnie w wieku między 18 a 37 rokiem życia. Walenty ponoć dawał ślub w tajemnicy, za co dostał się do niewoli. Tam połączyło go miłosne uczucie z ociemniałą córką strażnika więziennego. Walenty cudownie przywrócił wzrok oblubienicy. Ostatecznie cesarz skazał Walentego na śmierć, a karę śmierci wykonano 14 lutego. Kościół katolicki uznał Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. Od czwartego wieku, 14 lutego zaczęto celebrować jako dzień świętego Walentego poświęcony miłości i małżeństwu. Święty Walenty obecnie jest uznawany za patrona zakochanych, medyków jak również chorych psychicznie i cierpiących na padaczkę.

Jak obchodzi się Dzień Św. Walentego?

Dzień Św. Walentego to specjalny czas, kiedy wszyscy pragną demonstrować swoje uczucie wobec swoich ukochanych. W tym dniu chętnie wymieniamy się podarkami, kartkami okolicznościowymi i bukietami kwiatów.Popularne są randki. Na Walentynki często wręcza się upominki takie jak na przykład czerwone róże, czekoladki, wyroby jubilerskie, bilety na koncert lub do kina, a także ręcznie robione prezenty bądź przedmioty osobiste. Znaczące jest to, aby upominek był indywidualnie dobrany do osoby, która go otrzymuje i manifestował pełnię uczuć. Wiele osób traktuje Walentynki jak marketingowy wytwór , jednakowoż dla mnóstwa zakochanych to niesłychanie ważny dzień, w którym mogą wyrazić swoją miłość. Oprócz tego to też wspaniała sposobność do pokazywania uczuć nie jedynie swojemu partnerowi, ale także rodzinie i przyjaciołom. W niektórych krajach, takich jak Japonia czy Korea Południowa, to kobiety podarują prezenty swoim lubym. U nas coraz większą popularność zyskuje Dzień Singla, który ma na celu pokazywać, że miłość można celebrować nie tylko w związku. Walentynki to także świętowanie wdzięczności za miłość, jaką przyjmuje się od bliskich i przyjaciół.