Drogocenna kolekcja klejnotów od wieków jest złączona z monarchią. Insygnia potęgi we wszystkich monarchiach stanowić miały o splendorze i dobrobycie w kraju. Lecz to nie jedynie podstawowe insygnium monarchii są najbardziej drogocenne.

Włodarza zawsze kochali przepych i otaczali się ładną biżuterią. W szczególności monarchia brytyjska, która do dziś istnieje nagromadziła potężne kolekcje drogocennych oraz unikalnych kosztowności. Ostatnio dosyć jest głośno o biżuterii brytyjskiej rodziny w sprawie spuścizny zmarłej w ostatnim czasie Elżbiety II. Mnóstwo drogocennych tiar, broszek, naszyjników stanowi dziedzictwo, króre jest przenoszone w rodzinie Windsorów od pokoleń. Istnieją także wyjątkowe klejnoty nabywane prywatnie przez monarchów, w tym naturalnie przez wspomnianą królową Elżbietę II, która nie skrywała się ze swoim zamiłowaniem do kosztownej biżuterii. Co więc z bez wątpliwości znajduje się w skarbcu Windsorów? Które klejnoty przykuły specjalną wzmiankę mediów?

Nie ulega wątpliwości, że, zawartość skarbca królowej Elżbiety II była gigantyczna. Władczyni multum drogocennych egzemplarzy kupowała sama. Uwielbiała broszki, w Skarbcu istnieje ogromny zbiór brylantowych, diamentowych przypinek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju królowej. Jej prawdopodobnie najbardziej popularną nieoficjalną biżuterią był sznur pereł, zauważalny jest na bardzo wielu relacjach fotograficznych z mniej podniosłych wydarzeń. Jednakże prawdopodobnienajbardziej widowiskową biżuterię tworzą tiary. To klejnoty, jakie możemy oglądać jedynie podczas najważniejszych królewskich zebrań. Tiary są symbolem wszystkich dystyngowanych i szlachetnych dam należących do rodziny królewskiej. Wiele z tych najbardziej cennych należała do królowej, bez wątpliwości zostaną w najbliższej rodzinie. Nie ma wątpliwości, iż tiary to wartościowy element biżuterii, który był nader ochoczo pożyczany ze skarbca królowej przez inne damy. Wśród tych kosztownych klejnotów wspomnijmy tiarę Cartier Halo, zbudowaną z 1000 diamentów, którą założyła Kate Middleton podzcas swojego ślubu z księciem Williamem. Cudowna diamentowa tiara Diamond Bandeau skonstruowana w stylu Art Deco została pożyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ukochaną natomiast tiarą Elżbiety II była tiara królowej Marii z Teck, dlatego klejnot potocznie określany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To chyba najbardziej rozpoznawalna tiara, bo można ją zobaczyć na angielskich monetach i banknotach. Tiara Cambridge Lover's Knot ma też ciekawą historię, zakładana przez niemało pań z rodziny królewskiej, także księżnej Diany. Natomiast unikatowa tiara Greville Emerald Kokoshnik sporadycznie była pokazywana, jednak jak zaprezentowała ją księżniczki Eugenie z Yorku każdy wpatrywał się w tiarę wysadzaną szmaragdami. Birmańska tiara z rubinów została zamówiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Niesłychanie często pojawiała się okazja do podziwiania tą zachwycającą tiarę uformowaną z diamentów i rubinów pozyskanych z innej biżuterii, królowa chętnie ją wkładała. Camilla, wcześniej księżna Kornwalii, obecna królowa nadzwyczaj często Tiara Cambridge Sapphire Parure została zamówiona w XIX w, stała się ulubioną biżuterią królowej Marii z Teck, Tiarę utworzono z ogromnej liczby diamentów i szafirów, współcześnie ma status tiary nienoszonej. Analogicznie jak cudowna Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, ukształtowana z z około sześciuset siedemdziesięciu. Natomiast diadem stanowy Króla Jerzego IV może być tylko noszony przez królowe. od momentu jej pojawienia się nosiły go dotychczas Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Nie ulega wątpliwości kluczowymi klejnotami Royal Family są insygnia zwane klejnotami Wielkiej Brytanii. W dziejach monarchii to najstarszy i najbardziej cenny kompletny zestaw regialiów na ziemi. Naczelnym fragmentem jest korona św. Edwarda, udekorowana diamentami, rubinami i szafirami. Cały zbiór królewskich klejnotów koronnych zawiera 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan ważący 530 karatów wmontowany w berle władcy. Na regaliach znajdują się również herby heraldyczne jak równieżgodła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda wkłada się wyłącznie w czasie koronacji władcy, na pozostałych istotnych uroczystościach używana jest już lekka korona zastępcza. Dla każdej małżonki króla od 1831 r przygotowuje się odrębną koronę. Do zbioru królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii zalicza się także inne elementy. Wśród nich można wymienić w szczególności pierścienie, miecze, naczynia ceremonialne, trąbki jak również pozostałe przedmioty złączone z wielorakimi uryczostościami królewskimi. Niemalże wszystkie kosztowności Royal Family można codziennie oglądać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.