Jesienne sprzątanie to z pewnością przymusowy zapis w kalendarzu. Porządek to nie tylko metoda na utrzymanie czystości, lecz dodatkowo troszczenie się o dobry nastrój. Naturalnie mnóstwo ludzi nie przepada za sprzątaniem, lecz w istocie o wiele przyjemniej jest usiąść w fotelu jesienną porą, jeżeli wszystko naokoło jest uporządkowane.

Warto jesienne rutynowe porządki wykonywać co roku. Uporządkowany dom będzie perfekcyjnie przygotowany do zimy, a my uprościmy sobie dalsze trudy powiązane z krzątaniną wokół świąt. Jak zrealizować porządki jesienne, ażeby prace przebiegały w miarę przyjemnie i bystro? Jak rozpocząć? Oto poradnik dotyczący jesiennych porządków.

Myjemy okna-porządki jesienne

Regularne czyszczenie szyb i framug jest nader istotne. W trakcie lata z pewnością zebrało się mnóstwo brudu. Dodatkowo kiedy jest upalnie, szyby są brudzone przez rozmaite owady. Zbliżający się mróz bezspornie uniemożliwi w późniejszym dokumentnym wyczyszczeniu okien. Rozpocznij od stolarki okiennej, a potem użyj detergentu. Dokładnie wyszoruj wszelkie zakamarki. Jednocześnie zabierz się za pranie firanek. Do pralki wskazane jest wlać wybielacz, by odświeżyć białą barwę firan. Nie zapomnij o wyczyszczeniu parapetów. Jeżeli masz dom, to musisz liczyć się też z myciem fasady i chodników. Świetnie się do tego nadają myjki ciśnieniowe. Jeśli nie posiadasz takiego sprzętu zastosuj mopa czy szorstkiej drucianej szczotki. Obejrzyj drzwi zewnętrzne a także furtkę. Zazwyczaj w dziurach gromadzi się piasek i błoto przyniesione razem z letnim powiewem.

Jesienne sprzątanie w pomieszczeniach

Zazwyczaj na przełomie lata i jesieni wymieniamy odzież na cieplejszą. Oto dobry czas na schowanie lekkich ubrań. Przeznacz jeden dzień na określone pomieszczenie. Na koniec zostaw kuchnię i łazienkę. Jeżeli posiadasz spiżarnię, należałoby na nią spojrzeć, poukładać słoiki i poświęcić więcej miejsca na przetwory. Nie zapomnij również w sypialniach wytrzepać wszystkich materacy jak również odświeżyć dywanów. W łazience umyj gruntownie płytki. Możesz uczynić to używając mopa albo ścierki nałożonej na szczotkę. Zwróć uwagę, by rzetelnie doszorować spoiny. W w trakcie zimy okazjonalnie otwieramy okna, jest mniej przewiewnie. W toalecie góruje wilgotność. Nagromadzony w fugach brud stanie się pożywką dla bakterii i grzybów. W pomieszczeniach dokładnie umyj wszystkie lampy. Dla posiadaczy sprzętów ogrodowych to również sezon na umycie i zabezpieczenie foteli i kanap. Jeśli sumienniej zadbamy o meble zewnętrzne, tym oszczędniej wejdziemy w następny sezon wiosenny. Zwykle po okresie grillowym również szorujemy gruntowniej ruszty i paleniska. Wspomnianych zadań jest bez liku, jednakowoż warto je po kolei zaplanować i zrealizować. By umilić sobie okres porządków jesiennych można słuchać ulubionej muzyki bądź słuchowiska, czy też śpiewać.