Ciepła pogoda zwykle pobudza nas do wyjazdów i spędzania czasu pod chmurką. W ostatnim czasie ten model spędzania urlopu stał się niezwykle modny. Z pewnością dla każdego biwak może okazać się atrakcyjną przygodą. To nie jedynie wypoczynek, lecz nade wszystko kontakt z przyrodą. Zanim jednak wyruszysz w drogę, przeczytaj nasz poradnik - podpowiadamy, co zapakować na biwakWczasy na łonie natury to nadzwyczajna alternatywa dla przeciętnego pobytu w hotelu. Zostajesz w bezpośredniej bliskości z przyrodą, daleko od cywilizacji. Możesz obozować w lesie, na polanie bądź też w pobliżu rzeki. To rewelacyjna metoda na relaks, bez pośpiechu i stresu. Nie zapominaj jednak, iż przebywanie pod gołym niebem wymaga określonego przygotowania. Musisz przemyśleć gdzie bedziesz spać, przewidzieć organizację kuchni polowej i przemyśleć sprawę warunków sanitarnych. Jak się za to zabrać?

Spanie na biwaku

Na biwaku naturalnie śpimy na ogół w namiocie. Niektórzy doświadczeni traperzy potrafią zbudować stabilny szałas, który doskonale realizuje rolę schronienia. Zwykle jednakże wybieramy namiot. Zrobiony jest z wodoodpornej tkaniny, znakomicie chroni przed deszczem i wiatrem. Warto wybrać taki model namiotu, który ma dodatkowo moskitierę, pozwoli ona przystopować komary i meszki. Dobierając namiot uwzględniajmy nie tylko liczbę użytkowników, ale także pomyślmy o ich potrzebach. Obecnie można nabyć namioty o rozmaitej wielkości, zaopatrzone w przedsionek, lub dodatkowy daszek. To najlepsze wyjście dla tych osób, które pragną przebywać dłużej na łonie natury. Warto także kupić karimatę oraz materac. Karimata jest dosć cienka, lekka, bez trudu można ją spakować i przenosić w inne miejsce. Materac jest grubszy i ciężki, potrzebuje pompowania, niemniej jednak to alternatywa o wiele wygodniejsza do spania. W dzisiejszych czasach dostępne są także maty samopompujące, które nie wymagają pompki, jednakże są droższe od wspomnianych rozwiązań. Ciepło w nocy bezsprzecznie zapewni nam śpiwór. Na biwaki w okresie letnim wybierajmy cieńsze śpiwory.

Kuchnia na biwaku

Niewątpliwie jedzenie z ogniska lub grilla smakuje najlepiej. Jednakże przebywając na biwaku możemy również gotować na kuchence turystycznej. Obecnie dostępnych jest bardzo dużo typów kuchenek turystycznych, które podłącza się do kartusza gazowego. Inną opcją jest kociołek wieszany lub stawiany nad ogniskiem. Survivalowe zapałki zapewnią nam rozpalenie ognia niezależnie od warunków pogodowychPamiętajmy jednak, iż ognisko rozpalamy daleko od namiotu i nie zapominamy dokładnie go wygasić. Na biwaku wykorzystujemy także specjalne turystyczne naczynia wykonane z lekkich i odpornych materiałów. Zaopatrzmy się w komplet zestawiony z talerzy, kubków i sztućców. Z pewnością potrzebny będzie także garnek i patelnia. Jeżeli wyjeżdżamy zaledwie na weekend możemy zabrać lodówkę turystyczną na wkłady, za sprawą której nasza żywność zachowa świeżość. Tymczasem w przypadku dłuższego wypadu należałoby rozważyć dania z żywności lifilizowanej lub z puszek.

Inne akcesoria na biwak

Istnieje wiele takich akcesoriów, które stanowią niezbędnik każdego biwakowicza. bez wątpienia przynależy do nich latarka. Wskazane jest zaopatrzyć się w tzw. czołówkę, która jest niesłychanie praktyczna w użytkowaniu. Można kupić dodatkowo wielką latarkę turystyczną, którą podwiesza się pod tropikiem, tak aby oświetlić wnętrze namiotu. Następnym przydatnym narzędziem jest multitool. Składa się z zintegrowanych akcesoriów np. scyzoryka, śrubokręta, nożyczek, otwieracza do puszki itp. Multitool stanowi narzędzie, które zastępuje całą skrzynkę narzędziową.
Toaleta turystyczna i przenośny prysznic to sprzęty, o których nie powinno się zapominać. Można wyposażyć się w nie w każdym sklepie turystycznym. Wprawdzie zakup oznacza większy wydatek kompletnie rozwiązuje sprawę higieny i warunków sanitarnych podczas biwaku.
Ubrania na biwak to sprawa, którą nadzwyczaj łatwo opracować. Zwykle wyjeżdżając na biwak zabieramy ze sobą kurtki wodoszczelne, polar, czapkę i wysokie buty. Jeżeli biwakować będziemy blisko jeziora, dodajemy jeszcze kąpielówki i lekkie piankowe sandały. Pozostałą odzież stanowią rzeczy codzienne, wygodne dresy, koszulki oraz bielizna.Niezbędnik biwakowicza jak najbardziej powinna stanowić także apteczka, biodegradowalne kosmetyki, koc i krem z filtrem. Ponadto przyda się też power bank, specyfik na komary i kleszcze, szybkoschnący ręcznik oraz worki, w których wywieziemy z obrębu obozu nasze śmieci.

bez wątpienia spis akcesoriów pod namiot może być znacznie obszerniejsza. Wszystko zależy od miejca, gdzie się wybieramy i konkretnych potrzeb. Jeśli uda nam się spakować wedle tego poradnika, weźmy ze sobą jeszcze dobry nastrój i ruszajmy w drogę.