Kiedy zbliżają się wakacje przeważnie ogarnia nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Pragniemy zorganizować wszystkie atrakcje turystyczne, niekiedy eksplorujemy mapy i katalogi biur podróży. Ale gdy już uda nam się wybrać interesujące miejsce destynacji zaczynamy myśleć o naszym bagażu. W szczególności dla tych, którzy ruszają po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego stanowi nie lada wyzwanie. Poza tym warto nadmienić, że przewoźnicy mają swoje wewnętrzne regulaminy, które czasem się od siebie różnią. Jeżeli więc niedługo wylatujesz na wakacje, skorzystaj z naszego poradnika, radzimy, jakim sposobem poprawnie spakować bagaż podręczny do samolotu.
Wymiary bagażu podręcznego
Na początek przypomnijmy, że podróżny może zabrać dwa typy bagażu. Jest to bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Bagaż rejestrowany ładowany jest w luku bagażowym samolotu, jego wymiary także wytycza regulamin linii lotniczej. Ale teraz zajmiemy się bagażem podręcznym. Bywają takie sytuacje, w których wyjeżdżamy jedynie na na krótko i nie potrzebujemy dużej walizki.U wielu przewoźników funkcjonuje jeden limit rozmiarów bagażu podręcznego. Zazwyczaj walizka lub torba podręczna powinna ograniczać się do około 55 × 40 × 20 cm. Dopuszcza się wagę bagażu do 8 kg. Warto zwrócić uwagę także na fakt, czy linia lotnicza, z jakiej lecimy dopuszcza bagaż dla niemowląt. W wielu przypadkach dziecko do lat 2 powinno być spakowane w bagaż razem z rodzicem. Wszelako bez wątpienia u wszystkich przewoźników można na pokład wziąć wózek dla dziecka lub fotelik. Podobna reguła dotyczy sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Załoga samolotu umieszcza sprzęt rehabilitacyjny w bagażniku na pokładzie. Pakując swój bagaż podręczny warto przestrzegać wytycznych odnośnie wymiarów, ponieważ w przypadku ich przekroczenia, musimy się spodziewać dodatkowych opłat. Czasami nasz nadmiernie duży bagaż podręczny może być oszacowany jako bagaż rejestrowany i zostanie przeniesiony do luku bagażowego samolotu.
Co można spakować do bagażu podręcznego?
Wszystkie rzeczy, jakie pakujemy do walizki podręcznej powinny brać pod uwagę ustalone limity ilościowe i jakościowe. Pakujemy te przedmioty, które są niezbędne na czas lotu. masz możliwość zapakowania: do 100 ml napojów alkoholowych, do 100 ml napojów pozostałych, lekarstwa, kosmetyki pakowane w butelkach po 100 ml, żywność, ubrania, nieduży sprzęt medyczny. Produkty płynne należy spakować do przezroczystej folii o pojemności nie większej niż 1 l. Przeważnie limity ilościowe nie odnoszą się do pokarmów dla niemowląt. Na dodatek możesz zabrać wszystko, co kupiłeś w w strefie duty free na lotnisku.Przepisy linii lotniczych zakazują pakowania do bagażu podręcznego: rzeczy łatwopalnych, materiałów wybuchowych, substancji chemicznych lub toksycznych, części samochodowych, przedmiotów o ostrych krawędziach, broni lub jej atrapy.
Jak ułożyć rzeczy w bagażu podręcznym?
Bardzo ważne jest, jak poukładasz wszystkie przedmioty w walizce podręcznej. Na samym dole spakuj ubrania i to, czego będziesz potrzebował w najmniejszym stopniu. Świetnym patentem jest rolowanie rzeczy i ściąganie ich gumką. Oszczędza się miejsce i zarazem blokuje się przemieszczanie rzeczy w kompletnym bagażu. W środku możesz ulokować wszelkie kosmetyki i produkty płynne. Na górną część zawsze kładź przedmioty cenne (np. aparat fotograficzny, biżuterię, laptop), farmaceutyki oraz to wszystko, co musisz mieć pod ręką np: sprzęt medyczny, żywność, słuchawki, książkę. Należałoby także na samej górze położyć cienką bluzę, okaże się przydatna jak temperatura w samolocie spadnie, a ponadto tkanina ochroni przed zniszczeniem cenne przedmioty.
Pamiętaj, aby zawsze przeczytać przepisy wewnętrzne linii lotniczych. Pojawiające się dość często różnice w statutach mogą niemało namieszać i sprowadzić kłopoty przy odprawie. Wskazane jest również sprawdzić wagę pełnego bagażu podręcznego, tak aby nic cię nieprzyjemnie nie zszokowało podczas boardingu.