Londyn traktowany jest za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast europejskich. Istnieje w tej okolicy wszak naprawdę multum pociągających miejsc, iż z bez wątpienia żaden zwiedzający nie może się zanudzać. Atrakcyjną architekturę uwydatniają bowiem zabytki i inne obiekty, które niesłychanie głęboko odzwierciedlają historię Wielkiej Brytanii i jej monarchistyczny ustrój polityczny. Nie inaczej atrakcyjność londyńskiej cennej architektury określają te atrybuty, które są złączone z arystokratycznym przekrojem społeczności. Dla mnogości angielski styl kojarzy się z elegancją, dostojeństwem, smakiem i dostojnym wyglądem. Ale, kiedy skorzysta się z pomocy właściwego lokalnego przewodnika, okazuje się, że Londyn ma do zaoferowania o wiele bardziej różnorodne atrakcje.

Z bez wątpliwości najwygodniej będzie skorzystać z gotowych propozycji wycieczek fakultatywnych po Londynie. Żaden londyński przewodnik nie zdoła przegapić najbardziej reprezentatywnego zakątka Wielkiej Brytanii, to znaczy Pałac Buckingham, zwłaszcza w chwili zmiany warty. W pałacu mieszka królowa i jej najbliższa rodzina. Czasem, zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na lokalnego przewodnika, który dobrze orientuje się w zwyczajach Royal Family, można dostrzec kogoś ważnego, albo choć posłuchać jakiś bardzo pociągających pałacowych plotek.

Podobnie znaczącym miejscem jest kompleks budynków, w skład którego wchodzą słynna wieża zegarowa Big Ben jak również Pałac Westminsterski. Pałac Westminsterski jest rezydencją brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów i pozostałych urzędów i wolno zwiedzić wraz z przewodnikiem. Znajdująca się obok neogotycka wieża z 1834 roku ma wysokość 96,3 metrów, a jej tarcze mają średnicę 7 metrów. Kolejnym historycznym zabytkiem, do którego prawdopodobnie zawiedzie nas przewodnik jest Opactwo Westminsterskie. To wielowiekowa najistotniejsza katedra Wielkiej Brytanii, w której od 1066 r. są przeprowadzane wszystkie koronacje angielskich włodarzy i inne znaczące królewskie uroczystości.

Budynek Tower of London znany jest przeważająco z tego, iż przez setki lat egzystował jako więzienie. Trudno było komukolwiek się z niego wydobyć, bowiem wyłączne wejście znajdowało się od strony Tamizy, dotrzeć tam można było jedynie łódką. Obecnie niezwykłą atrakcję stanowi zlokalizowana w tym miejscu galeria Klejnotów Królewskich. Przewodnik poprowadzi nas z pewnością przez wiktoriański zwodzony most Tower Bridge, który stanowi kolejną interesującą londyńską atrakcję turystyczną.

Na amatorów sztuki współczesnej czeka znane muzeum Tate Modern, które przedstawia eksponaty od 1900 roku. Nadzwyczajną atrakcją jest taras widokowy mieszczący się na 10 piętrze budynku, z którego rozpościera się śliczna panorama miasta. Jeśli chciałbyś zobaczyć Londyn z lotu ptaka, ale z zupełnie innej perspektywy możesz wybrać się do Sky Garden. Stąd zobaczysz przecudowny widok na na Tower Bridge, The Shard oraz Tamizę. Jednakże kultowe londyńskie Golden Eye nie ma sobie równych, bowiem to najwyższe na ziemi podparte koło obserwacyjne o wysokości 135m. Można wsiąść w jedną z 32 przeszklonych kapsuł i nasłuchując wirtualnego przewodnika podziwiać zmieniającą się panoramą miasta.

Osobliwych ekscesów niewątpliwie przyniesie spacer po londyńskich targowiskach. Niespotykany klimat Borough Market, najstarszego targu spożywczego w Londynie jest jedyny w swoim rodzaju. Znany Portobello Road Market to targ w stylu vintige. Znajduje się tu całe mrowie oldschoolowych pubów, stoisk, sklepików i pawilonów. Kompletnie odmienną atrakcję stanowi londyńskie Chinetown - tu można posmakować i kupić najdziwniejsze i najbardziej egzotyczne rarytasy na świecie.

Londyn więc skrywa niemało tajemnic. Należałoby więc porządnie przygotować się do zwiedzania metropolii. Kluczowe jest, by rozpytać o dobrego przewodnika, który zademonstruje nie tylko te w największym stopniu słynne atrakcje turystyczne, ale również poprowadzi w inne, klimatyczne i charakterystyczne londyńskie zakamarki.