Nikogo niewątpliwie nie należy przekonywać, że miło jest położyć się do spania w czyściutkiej i pachnącej pościeli. Nie jest to wyłącznie dbanie o wrażenia estetyczne, ponieważ przede wszystkim ma istotne znaczenie dla jakości naszego snu. Powinno się jednakże wspomnieć, że czystość pościeli to nie jedynie wyprane i wyprasowane poszewki. Równie ważne jest zadbanie o kołdry i poduszki, materace a także regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, bądź otworzenie okna nie nastręcza dużych komplikacji, o tyle poprawne wypranie poduszek i kołder zawsze wzbudza wątpliwość i sceptycyzm. Pojawia się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeśli prać to jak i z jaką częstotliwością?

Z jakiego powodu powinno się prać kołdry i poduszki?

Dla utrzymania czystości, zdrowia a także komfortu snu bezwarunkowo trzeba prać zarówno poszewki, jak i wypełnienie, oznacza to kołdry i poduszki. Wyniki przeprowadzonych badań już dawno przyniosły dowodów na to, że w pościeli nagromadzają się bakterie i roztocza. Pojawiają się one oczywiście w wyniku zbierania się kurzu i brudu, lecz też pozostałości po nas samych. Skóra człowieka, pot, wydzieliny, włosy - wszystko to pozostaje w naszym łóżku i stanowi wyśmienitą pożywkę dla każdego rodzaju zarazków.Skutkiem tego tak znaczące jest, ażeby regularnie prać i w miarę możliwości dezynfekować nasze kołdry i poduszki. Pranie pościeli w właściwych detergentach i w programie o odpowiedniej temperaturze pozwoli nam usunąć dużą część grzybów, mikrobów, czy pasożytów. Wspomagająca dezynfekcja zaś umożliwi zdrowy sen, będziem mieć oddziaływanie na ograniczenie trądziku, różnego rodzaju alergii, bądź astmy. Na pewno też czyste kołdry i poduszki pomogą uniknąć zapalenia zatok i wzmożenie innych stanów zapalnych.

Jak pierzemy kołdry i poduszki?

Zwyczajowo nasze zwątpienie w kwestii prania poduszek i kołder dotyczy przedmiotu detergentów, właściwiej pralki oraz programu. Boimy się, że gdy skorzystamy z domowego urządzenia, to wciśnięta kołdra może się zniszczyć, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a skutkiem tego nasza kołdra straci kompletnie swoje właściwości izolacyjne, nie będzie już delikatna i wygodna. Jednakże kołdry i poduszki należy prać, a osoby które mają na alergie powinny bezwzględnie czynić to daleko częściej. Ażeby zapobiec wzmaganiu się symptomów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub bądź świądu, alergicy winni prać kołdry i poduszki przynajmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe wystarczy, że upiorą kołdry i poduszki co dwa-trzy miesiące. Warto też napomknąć, że pościel wymaga częstej dezynfekcji latem, oraz w trakcie i po chorobie użytkownika.

Żeby zatrzymać, co więcej wydłużyć własności użytkowe kołder i poduszek należy je prać ustawicznie w odpowiedni sposób. dobrze będzie użyć do tego dużą pralkę, żeby nie rolować kołdry, czy poduszki. Warto jest też skorzystać z suszarki bębnowej, aby wsad mógł szybko powrócić do swojej puchatej struktury i nie pozostawał skondensowany i nieforemny. Tymczasem większość z nas nie dysponuje odpowiednimi urządzeniami w mieszkaniu, więc w przypadku konieczności uprania kołder i poduszek nieodzownym wsparciem jest ekspresowa pralnia samoobsługowa. W pralni Speed Queen można korzystać z bardzo pojemnych urządzeń (od 7 do 20 kg), które bez problemu pomieszczą kołdry i poduszki. Wystarczy, że wsadzi się do jednej takiej pralki pełny komplet pościeli z wypełnieniem, włączy specjalny program, a urządzenie dopasuje odpowiednią ilość hipoalergicznego detergentu i w krótkim czasie dogłębnie wypierze całe pranie. Do tego w czasie prania, tuż przed płukaniem, zwalniany jest środek dezynfekujący, który na wskroś zdezynfekuje kołdry i poduszki. Nasza pościel zostanie higienicznie czysta. Na ostatek warto skorzystać z obszernej suszarki bębnowej, przy użyciu której po 15 minutach możemy zabrać do domu pachnącą, suchą i miękką pościel. Bez wątpliwości używanie maszyn dostępnych w Speed Queen pozwoli okresowo dbać o schludność kołder i poduszek, ich dogłębną dezynfekcję bez wystawiania pościeli na zużycie w domowej pralce.