Gdy zbliża się wiosenny czas, codziennie świat staje się bardziej dynamiczny i barwny. Choć dni są w dalszym ciągu chłodne, a noc zakrywa ziemię szronem, to jednakże silne, jaśniejące promienie słońca, napęczniałe pąki roślin i donośne klucze powracających żurawi upajają nas ogromnym optymizmem. Wstępuje w nas zagadkowa skłonność do metamorfoz, do czynienia. Na wiosnę niejednokrotnie zaczynamy nowe diety, zmieniamy nawyki lub fryzurę. Lecz dla wielu zakończenie zimy to czas na uskutecznienie wiosennych porządków. Pragniemy dokładnie uporządkować i odświeżyć przestrzeń naokoło siebie, usunąć zbytecznych rzeczy, które uzbieraliśmy w minionym okresie jak również posegregować garderobę.

Wiosna sprawia, że czujemy się niesłychanie zmotywowani do działania, odkrywamy nowe pokłady żywiołowości, ale niekiedy własny gorliwość jest tak duży, że czynimy zbyt żywiołowo. W takim przypadku nasze wiosenne porządki są bezładne i powierzchowne. Tym samym tak ogromnie istotne jest zaplanowanie kolejności działań, rozważanie, co możemy zdołamy zrobić od razu, co wymaga przeznaczenia większego czasu i zaradności. Zacznijmy jednakże od standardowego przeglądu potrzebnych narzędzi do pracy. Bezsprzecznie powinniśmy posiadać gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do adekwatnych powierzchni, w szczególności jest to istotne, jeśli zamierzamy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. Jak najbardziej wypada poczynić zapas płynów i detergentów, za pomocą których wyczyścimy mieszkanie na błysk. Pomyśl wszelako, czy w końcu nie odpowiedniej bezwarunkowo przerzucić się na eko sprzątanie i nie wybrać np. sody, octu lub środków ekologicznych? Powinniśmy też sprawdzić, czy mamy zapas wielkich worków na śmieci - przydadzą nam się, jeśli chcemy np. posegregować odzież i zbyteczne rzeczy przeznaczyć na kwestę.

Sprzątanie stale zaczynaj „od góry”. Odkurzaczem bądź szczotką pościągaj kurz, czy pajęczyny z sufitów, pościeraj kurze z wysokiej zabudowy jak również wyczyść żyrandole i lampy. Potem przetrzyj futryny od drzwi. Kuchnię i łazienkę wskazane jest czyścić na bieżąco, ponieważ te dwa pomieszczenia posiadają bardzo ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Ale jeśli dawno nie sprzątałeś szczytów szafek kuchennych, nie czyściłeś okapu lub nie polerowałeś fug i kafelków, teraz jest właśnie najlepszy na to czas. Płytki najlepiej jest przecierać preparatem z octem, aby usuwać osady z kamienia i mydła. Jeżeli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je również wewnątrz. Zalegające paprochy, resztki produktów spożywczych albo po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i doskonałym otoczeniem do namnażania się rozmaitych robali. Warto więc dokładnie sprzątać wszelkie zakamarki w szafkach.

Potem pora na okna. Załóż sobie mycie okien na etapy. Rozsądniej poświęcić ociupinę więcej czasu, aby starannie wypolerować szyby, ażeby nie było żadnych smug. Jeśli chcemy w jeden dzień niedbale poprzecierać okna, osiągniemy lichy rezultat, który świetnie będzie wyraźny w promieniach słonecznych. Wespół z myciem okien możemy także zająć się lustrami i innymi powierzchniami szklanymi w domu np. w witrynach. Za jednym zamachem powinniśmy postarać się o czystość żaluzji, lub rolet oraz o odświeżenie firanek i zasłon. Nie zapomnijmy o kaloryferach, w których bardzo nagromadza się brud.

Nastał pora na segregowanie rzeczy i sprzątanie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania a także buty i zająć się selekcją garderoby. Z bezspornie wynajdzie się coś, co przestało nam się podobać bądź pasować. Nie wskazane jest przechowywać w domu niewykorzystywanych ubrań, zniszczonej biżuterii, porwanych pasków, bądź dziurawych rajstop. Niech wiosenny czas będzie adekwatną szansą na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których głównym zadaniem jest po prostu leżenie i gromadzenie kurzu. Gdy uprzątniemy kompletnie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że mamy mnóstwo miejsca do tego, ażeby pozostałe rzeczy były ułożone prosto i rzetelnie. Niechybnie najtrudniej jest posprzątać pokój dziecięcy, powinno się jednak odwagi i rozsądku rodzica, aby pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom z reguły trudno jest podjąć taką decyzję, toteż jeśli rodzic spostrzega, że zabawka już straciła na atrakcyjności, sam musi podjąć decyzję o jej wyrzuceniu. Wolno powiedzieć dziecku, iż warto podzielić się tą zabawką z tymi, które nie posiadają ich wcale.

Jeśli jest to realne wskazane jest zaopatrzyć się w organizery do szafek albo pudełka. Rzeczy posegregowane i włożone do osobnych pojemników są łatwo przystępne, a jednocześnie łatwo jest utrzymywać w nich porządek.

Na finał pora na podłogi. Jeśli masz grube dywany, pomyśl o ich wytrzepaniu jak również wypraniu. Może się tym zająć specjalna firma. Przy myciu podłóg pamiętaj o listwach przypodłogowych, na których także nagromadza się kurz. Warto też posprzątać pod dużymi meblami, trzeba je przesunąć, by dobrze wyczyścić z trudem dostępne rejony.

Wydaje się, że wiosenne porządki pochłaniają niesłychanie dużo czasu oraz wysiłku. Mimo to nie wskazane jest się tym odstręczać, gdyż kiedy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada ożywcze wiosenne powietrze, porządkowanie jest o wiele przyjemniejsze. Podstawą dla sukcesu w sprzątaniu jest stosowny planner, który będzie zawierał stopniowe etapy porządków. Jeśli utrwalisz sobie kolejno co chcesz zrobić, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Przekreślaj także z listy elementy, które już ogarnąłeś. Oszacujesz wówczas swoją pracę i będziesz mógł przyznać sobie tytuł bohatera wiosennych porządków.