Domy mieszkalne z drewna to tak po prawdzie budowlane puzzle. Wysublimowana technologia, dzięki której powstaje nowoczesny dom przy minimalnym zużyciu produktów budowlanych oraz zoptymalizowanej pracy wykonawców może być konkurencją dla domów budowanych tradycyjnie, to znaczy z betonu komórkowego albo cegły. Z tej przyczyny domy drewniane posiadają spore grono zapaleńców. Konstrukcje z drewna swoją uznanie zawdzięczają istotnym walorom drewna tj. trwałość konstrukcyjna, optymalna izolacja, mała inercja termiczna, dostępność obróbki jak również wysoki walor estetyczny. Z drewna możemy wznosić domy rozmaitej wielkości, o arbitralnej strukturze (w miarę dopuszczalnej przez specyfikacji budowlane) i w rozlicznych technikach związania (na kołki, na sucho, wpusty itp.).

Jest to na tyle porządne wynik, ponieważ umożliwia to sprzedaż skończonych zestawów do samodzielnego stawiania, bez organizowania znacznej załogi montażowej. Zestawy wyciągnięte są głównie dla złotych rączek, bądź zwyczajnie dla osób połączonych choć lekko z branżą budowlaną. jesteśmy wstanie wyprawić typową służbę ogólnobudowlaną, jeżeli jest to żądane.

Dom z drewna tworzy się z produktów odnawialnych, które są czymś więcej niż podstarzałe materiały, istniejące w branży budowniczo-mieszkaniowej. Drewno jako takie jest kapitalnym rozstrzygnięciem dla przemysłu budowlanego. Dozór prozaicznego budynku z cegły lub bloczków zwykle demonstruje, że stanowią problemy na poziomach izolacji. Wtedy doraźnym rozstrzygnięciem w szablonowych domach jest uszczelnienie każdego szpar i zaułków, ponieważ w niedługim terminie większa część z tych domów może ucierpieć z uwagi na wilgoć i z powodu zbyt obfitego manewru powietrza. Tymczasem domy z drewna z automatu bezsprzecznie zachowują wszelkie parametry, przy zachowaniu porządnych kosztów ogrzewania. Domy drewniane mają tą wyjątkową specyfikę, jaką jest samoregulacja wilgotności. Prócz tego cechują się lapidarnym czasem budowy, czy także zysków na metrażu, polegającego na ograniczaniu grubości ścian domu do koniecznego minimum. Skutkiem tego domy drewniane przy takich samych zewnętrznych wymiarach mają powierzchnię użytkową większą - nawet dwa razy od ścian murowanych. Drewno jako tworzywo budowlany kreuje skojarzenia z ciepłem i ekologią. Takie domy czasem porównuje się z domami o niezwykłym charakterze - z domami z duszą. Jednostkowy tryb wnętrza i nieschematyczny image zewnętrzny domów drewnianych powoduje, że coraz to więcej osób decyduje się na modelowanie wszelakich konstrukcji właśnie z tego materiału. Wspominane wcześniej swoistości cieplne domów drewnianych mogą wyjątkowo organizować pożądany mikroklimat, dlatego że ściany zewnętrzne charakteryzują się niskim kunsztem przewodzenia ciepła. Jeśli chodzi o ciepło, to kluczowym punktem ucieczki ciepła z domu jest ani chybi poddasze. Osoby mające w zamyśle planistycznym sporządzić poddasze użytkowe, nawet jeżeli to będą domki drewniane, wakacyjne to powinno się zwrócić atencję na rzetelną izolację termiczną poddasza.

Domki rekreacyjne drewniane z poddaszem są zniewalającą mieszanką drewnianej wersji w stylu nowoczesnym w postaci estetycznych, prostych lin i dużych okien. Zestawienie ich w błyskotliwy sposób mogą sporządzić pierwiastek wyrafinowania, zarówno we wnętrzach, jak również na zewnątrz. A zestawianie neutralnej kolorystyki (po prostu prosty kolor drewna) stanie się domkiem, do jakiego pragnie się powracać. Salon, kuchnia i jadalnia (lub całość w jednym - jako otwarta przestrzeń) powinni jednak mieć swoje miejsce na niższym poziomie domu, przez wzgląd na łatwiejsze przyłączenie do mediów, a na piętrze najlepiej jest zlokalizować osobiste kwatery. Funkcjonuje niemało firm producenckich, oferujących wszelkiego typu domy drewniane o tak dużej ilości różnorodnych specyfikach, że powinno się na początek wgłębić się czy to będzie nasz dom mieszkalny, w którym przypadkiem spędzimy resztę swojego życia, czy też rekreacyjny - na epizodyczne okazje. Drewno jest uniwersalnym i idealnym artykułem, można go wyeksploatować na dużo sposobów - chociażby do budowy wymarzonego domu.