Będzin jest jednym z najciekawszych miast jakimi może się poszczycić Zagłębie. Miejscowe pamiątki sprawiają, że wycieczki po Będzinie mogą okazać się dla wielu z nas wspaniałą przygodą.

Co warto zobaczyć podczas zwiedzania tego ośrodka miejskiego? Jakie atrakcje Będzina mogą zrobić na zwiedzających najmocniejsze wrażenie? Będzin może się pochwalić cenną pamiątką z okresu średniowiecza. Są nią pozostałości średniowiecznych murów miejskich, które niegdyś otaczały całe stare miasto. W gronie skarbów architektury sakralnej na wyróżnienie zasługuje kościół parafialny Świętej Trójcy. To ważna budowla, pamiętająca czasy Kazimierza Wielkiego.

Przed II wojną światową Będzin był ważnym ośrodkiem osadnictwa dla Żydów. Do dziś przypominają nam o tym takie miejsca, jak Plac Bohaterów Getta Będzińskiego na terenie getta a także Dom Modlitwy Cukermana. Intryguje również synagoga Mizrachi, nad którą opiekę pełni obecnie Muzeum Zagłębia. Placówka ta ma jeszcze pod swą opieką Pałac na Gzichowie oraz zamek, zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego. Aktualnie w miejscach tych można oglądać ciekawe ekspozycje, dzięki którym można dobrze poznać historię Będzina a także jego dawnych mieszkańców.