Wyprawy na teren państw leżących w północnej części Europy od kilku lat są bardzo chętnie wybieranym rozwiązaniem. Z jakiego powodu tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta - Skandynawia to wspaniałe zabytki, niespotykany świat natury oraz moc ciekawych budowli.

Wśród tych krajów skandynawskich, którymi na pewno warto się zainteresować, jest Szwecja. Kraj ten ma się czym pochwalić, a znane biura podróży już wiele lat temu dostrzegły turystyczne walory tego kraju. Jednym z piękniejszych miejsc, którymi może nas zafascynować Szwecja, staje się ośrodek miejski znany pod nazwą Uppsala. To bardzo ważny dla szwedzkiej nauki ośrodek uniwersytecki, na obszarze którego można ujrzeć wiele fascynujących zabytków. Dla wielbicieli przeszłości najważniejszym punktem w programie niejednej wycieczki po tejże części Szwecji będzie jednakże nie właściwe centrum Uppsali, lecz wiekowa osada pochodząca z czasów pogańskich, znajdująca się w odległości kilku kilometrów od centrum miasta. Gamla Uppsala to niezwykłe miejsce. Założona w VI wieku, znana była z krwawych ofiar, jakie składano tutaj dawnym bóstwom.

Obecnie Gamla Uppsala to przede wszystkim takie atrakcje, jak olbrzymie kurhany królewskie. To jedna z cenniejszych pamiątek z okresu średniowiecza oraz jedna z najciekawszych ciekawostek turystycznych, z jakimi można się zetknąć w trakcie wypraw po okolicy Uppsali.