Igrzyska Olimpijskie to najbardziej sławne zawody sportowe globu. Trwają blisko dwóch tygodni, podczas których przeprowadzane są konkursy w wielu dyscyplinach indywidualnych oraz zespołowych.

W dzisiejszych czasach rozgrywane są dwa różne typy igrzysk olimpijskich - letnie jak również zimowe. Imprezy te odbywają się naprzemiennie co dwa lata, w ten sposób, że zarówno igrzyska letnie jak i zimowe rozgrywane są w odstępie czterech lat. Jest to nawiązanie do tradycji igrzysk ze antycznej Grecji - turnieje sportowe w Olimpii były rozgrywane właśnie raz na cztery lata. Dla zwycięzców, poza gratyfikacjami pieniężnymi i nieprzemijającą popularnością, przewidziano medale - za pierwsze miejce złoto, za drugie srebrny i za trzecie brązowy.

W 2016 r. igrzyska olimpijskie odbyły się w Rio de Janeiro w Brazylii, które dopiero co dwa lata wcześniej było współgospodarzem mundialu, a w 2013 roku gościło pielgrzymów w Światowe Dni Młodzieży. Wcześniejszym gospodarzem igrzysk letnich był Londyn. Z kolei poprzednie igrzyska zimowe odbywały się w Soczi nad Morzem Czarnym, a kolejne w Pyong Yeang w Korei Południowej.