Nastały nowe czasy. Trudno by sobie wyobrazić współczesne budownictwo bez innowacyjnych rozwiązań. Zaledwie kilkadziesiąt lat temu skwar dawał się we znaki ludziom którzy pracowali zarówno w biurach jak i mieszkańców zwłaszcza poddaszy, gdzie temperatury bywają nieludzkie.

Pomocna staje się wtedy klimatyzacja. Klimatyzator to urządzenie które działa na zasadzie pompy ciepła. Porządny klimatyzator umie zarówno schładzać latem jak i ogrzewać zimą nasze pomieszczenia. Klimatyzator potrafi także poradzić sobie ze zbyt dużą wilgotnością w pomieszczeniach. Klimatyzator może być zarówno rodzaju split innymi słowy taki którego jednostka wewnętrzna montowana jest na ścianie lub sufitowy czy kasetonowy inaczej taki montowany na suficie. Jest jeszcze trzeci typ klimatyzatorów czyli kanałowe. W tym modelu jednostka wewnętrzna jest gdzieś ukryta, z reguły między podwieszanym sufitem a stropem budynku. Powietrze w tym rozwiązaniu dystrybuowane jest do różnych pomieszczeń przy użyciu izolowanych termicznie przewodów. Każde z tych rozwiązań ma swoje minusy oraz zalety.

Nie bez różnicy jest także koszt każdego z systemów. Najtańsza jest klimatyzacja wariantu split jednak jest najgłośniejsza oraz najmniej estetyczna. Średnia półka cenowa to klimatyzacja sufitowa, jest cichszy i wygląda ładniej. Najwięcej natomiast zapłacimy za klimatyzator kanałowy, bo oprócz urządzenia musimy poprowadzić kanały zabierające ciepłe oraz wydmuchujące zimne powietrze.