Sauna to zarówno wypoczynek dla duszy jak i dla ciała. Nagrzanie skóry do temperatury 42 stopni Celsjusza, a ciała do niemal 38 stopni, zwiększa wytwarzanie wszelkich ciał odpornościowych, a co za tym idzie będziemy zdrowsi a bakterie i wirusy po prostu nie będą miały możliwości się namnażać. Pobyt w takiej saunie zapewnia nam odprężenie, usprawni nam nie tylko zdrowie fizyczne, ale przede wszystkim nastrój. W saunie jednorazowo powinno się spędzać do 12 minut i to nie częściej niż dwa razy tygodniowo.

Typów saun jest 3 - fińska, sauna mokra i solna. Każda posiada odmienne przeznaczenie. W saunie suchej temperatura wynosi do 120 stopni Celsjusza a wilgotność powietrza jest bardzo niska, poniżej 10%. Sauna solna to coś pomiędzy, blisko 80 stopni oraz 40% wilgotności nie daje wrażenia dyskomfortu i do tej sauny jest najłatwiej się przyzwyczaić. Sauna mokra to również wilgotność powietrza mniej więcej 40%, jednak temperatura dochodzi do 90 stopni a prócz tego rozgrzane kamienie są polewane wodą, skutkiem czego tworzy się mnóstwo pary wodnej.

Z sauny nie powinni niemniej korzystać wszyscy, przede wszystkim zabrania się tego kobietom ciężarnym a także osobom z niewydolnością krążeniową, gdyż bardzo wysoka temperatura mogłaby w tym wypadku doprowadzić do złego samopoczucia a nawet innych, groźniejszych konsekwencji.