W życiu każdego człowieka może przytrafić się moment, w którym zabraknie gotówki nie tylko na inwestycje, ale nawet na codzienne, zasadnicze wydatki. Potrzeba gotówki nie musi wiązać się nawet z trudną sytuacją, bo czasem brakuje gotówki na inwestycje. Dobrym pomysłem mogą się wtedy okazać pożyczki pod zastaw nieruchomości.
Polega ona na tym, iż poręczeniem spłaty owego kredytu jest posiadana nieruchomość - mieszkanie, dom i inne. Jak zawsze w przypadku sporych sum trzeba jednakże zbadać wszelkie wady i zalety takiego rozwiązania jak również oszacować swoje możliwości - mówimy tu bowiem o dużych kwotach i może się zdarzyć tak, że przy błędnej ocenie swych możliwości pożyczkobiorca narobi sobie dużo kłopotów.
Jedną z podstawowych zalet pożyczki pod zastaw nieruchomości jest to, że spłacać ją możemy w znacznie dłuższym okresie niż zwykły konsumencki kredyt oferowany w banku. Możliwość spłaty tego obciążenie w okresie aż do 25 lat sprawia, że jest to rozwiązanie z pewnością zasługujące na naszą uwagę. Należy jednakże w tym miejscu pamiętać, że nieruchomość pod zastaw może przekazać tylko właściciel - banki nie umożliwiają takiej opcji dla osób trzecich, co rozumie się samo przez się - spowodowane jest normami bezpieczeństwa. Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku wad czy też zagrożeń związanych z zaciągnięciem takiego kredytu. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż pożyczka pod zastaw mieszkania będzie kosztowała więcej - to my bierzemy na siebie wycenę nieruchomości, a jest to koszt nawet do 1500 złotych. Prócz tego należy wiedzieć, że wycena taka nie jest jedynym dokumentem, jaki jesteśmy zmuszeni przedłożyć w banku. Jak wiadomo kredyty tego typu są obciążone znacznie większą ilością wymaganych dokumentów, jakie należy złożyć, a w efekcie - zaciągnięcie takiego kredytu jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, niż w przypadku przeciętnej pożyczki.
Co gdybyśmy chcieli sprzedać taką nieruchomość z obciążoną hipoteką? Fakt, że mieszkanie takie (bądź dom) jest poręczeniem na nasz kredyt w żadnym razie nie blokuje właściciela do rozporządzania swoją własnością, nie trzeba traktować tego w kategorii, jakoby pożyczkobiorca miał w pewien sposób "związane ręce" . Wciąż osoba taka dysponuje pełnią praw do zarządzania swoją nieruchomością.
W konkluzji, pożyczka pod zastaw mieszkania jest na pewno wartym uwagi rozwiązaniem jeśli komuś potrzebne są pieniądze, a jednocześnie jest świadom, że będzie potrzebować dużo więcej czasu na ich spłatę, aniżeli w przypadku zwyczajnej pożyczki. Banki stosunkowo chętnie udzielają takiego typu pożyczek, ponieważ nieruchomości są dla nich bardzo silnym i pewnym zabezpieczeniem.