Sprzedaż mieszkania to niekiedy spory problem. Wyszukanie nabywcy, który będzie chętny zapłacić uczciwą cenę może być w niektóych sytuacjach delikatnie mówiąc - trudne.

Po pierwsze potrzeba do tego dużo czasu, trwa to miesiące, niekiedy nawet lata. Czasami jednak jesteśmy postawieni w bardzo niewygodnej sytuacji - jesteśmy zadłużeni i potrzebujemy natychmiast gotówki ze sprzedaży nieruchomości, albo planujemy wyjazd z kraju i nie możemy czekać, aż znajdzie się nabywca na nasze mieszkanie.

W takiej sytuacji warto się zastanowić nad możliwością błyskawicznej sprzedaży nieruchomości. Zajmują się tym specjalne firmy skupujące nieruchomości. Cała procedura zajmie dosłownie kilka dni, jednak nie ma nic za darmo. Na początku firma prowadząca szybki skup nieruchomości musi ustalić rynkową cenę nieruchomości, a w następnej kolejności jest czas na ustalenie warunków między firmą skupującą mieszkanie, a sprzedającym. Firma taka nie zapłaci nam 100% wartości rynkowej za to mieszkanie, a mniej więcej 80%. Taka jest prowizja natychmiastowej sprzedaży, nie istnieje inna opcja sprzedaży mieszkania w tak krótkim czasie, a taka firma musi później na nabytej od nas nieruchomości także coś zarobić, nie ma pewności czy mieszkanie zdoła sprzedać po trzech miesiącach, czy po trzech latach. W związku z tym całkowicie zrozumiałe jest, że prowizja musi być odpowiednio wysoka.

Jeśli dysponujemy czasem i nie musimy sprzedawać od razu to należałoby najpierw poszukać tradycyjnych metod sprzedaży mieszkania, lecz jeśli zależy nam na czasie to takie wyjście będzie jedynym dobrym rozwiązaniem.

Rzecz jasna takie firmy nie zajmują się tylko i wyłącznie skupem mieszkań, ale także są zainteresowane pozostałymi nieruchomościami - domami, wielkimi kompleksami budynków bądź po prostu wolnymi działkami. W przypadku większych inwestycji jest możliwość negocjacji z przedstawicielami firmy w celu uzyskania ceny satysfakcjonującej dla obu stron. Nie ma reguły, że prowizja za każdym razem wynosi 20% rynkowej wartości nieruchomości, jeśli jest to nadzwyczaj atrakcyjna lokalizacja czy budynek z renomą, to taka firma będzie z pewnością zainteresowana negocjacjami. Firmy zajmujące się szybkim skupem nieruchomości będą też zainteresowane nieruchomościami zadłużonymi na które po prostu nie ma szans w inny sposób znaleźć nabywcy. Z pomocą takiej firmy zdołamy sprzedać nawet takie mieszkanie, wymagające dogłębnego remontu czy też po prostu zniszczone. Z takiego rodzaju nieruchomościami - wymagającymi remontu lub zadłużonymi - jest największy kłopot podczas sprzedaży, toteż sprzedaż mieszkania większej firmie będzie w takiej sytuacji bez wątpienia wygodnym rozwiązaniem.