Przemoc słowna i fizyczna to narastający problem, który dotyka coraz więcej uczniów już w szkole podstawowej. Hejt w każdej formie niesie ze sobą katastrofalne skutki, dlatego zarówno nauczyciele, jak i rodzice powinni prowadzić dialog z młodymi ludźmi o tym, jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka. Wyjątkową okazją do podjęcia takiej dyskusji jest zbliżający się Światowy Dzień Godności, którego święto przypada na dzień 12 października. W ramach obchodów tego niecodziennego wydarzenia w szkołach na całym świecie przeprowadzone zostaną zajęcia dotyczące poszanowania godności. W Polsce z młodzieżą spotkają się również znani ambasadorzy akcji m.in. Sonia Bohosiewicz, Hirek Wrona czy Zofia Maria Ślotała. Spotkania potrwają do końca listopada.
Idea Dnia Godności
W dobie konfliktów wojennych na świecie, sporów politycznych i różnic w zamożności państw, Światowy Dzień Godności każdego roku przypomina o tym, że szacunek i godne życie przysługują każdemu człowiekowi. To wyjątkowa inicjatywa, obejmująca swoim zasięgiem ponad 60 państw na całym świecie, skupiająca społeczność wokół tematu wzajemnej tolerancji i życzliwości. Inicjatorami akcji są trzej przyjaciele – następca tronu Norwegii JKW Książę Haakon, Profesor Pekka Himanen z Finlandii oraz John Hope Bryant, amerykański założyciel stowarzyszenia Operation Hope. To właśnie oni w 2006 roku podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos postanowili stworzyć Dzień Godności, aby podkreślić, jak ważne jest poczucie godności w życiu młodych ludzi. Co roku wydarzenie obchodzone jest w trzecią środę października i do tej pory zaangażowało już ponad 1,5 miliona dzieci na całym świecie.
W tym roku, w wyniku decyzji zarządu organizacji, Światowy Dzień Godności przypada na 12 października. Tego dnia, wzorem poprzednich lat, tysiące wolontariuszy wyruszy do szkół, aby porozmawiać z młodzieżą na temat godności i jej wartości.
Od 7 lat w projekcie uczestniczy również Polska – za organizację Dnia Godności odpowiada fundacja Global Dignity Poland. W zeszłym roku do akcji przystąpiło ponad 100 polskich szkół. W tym roku polska edycja Dnia Godności skoncentruje się na temacie szeroko pojętego hejtu i mowy nienawiści, które ściśle wiążą się z tematem poszanowania godności drugiego człowieka. Tegoroczna edycja wydarzenia ponownie odbywa się pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka -Marka Michalaka.
Przemoc w polskich szkołach
Hejt to wszelkie formy obrażenia drugiej osoby, przejaw agresji i nienawiści. Pojęcie zrodziło się w internecie, głównie za sprawą negatywnych, pozornie anonimowych komentarzy na forach dyskusyjnych. Zjawisko występuję jednak również w polskich szkołach i objawia się w różnych formach. W obecnych czasach przemoc ma coraz częściej charakter słowny, nieraz dużo bardziej bolesny. Mowę nienawiści spotykamy zarówno podsłuchując szkolne korytarze,
jak i w internecie na portalach społecznościowych, tak chętnie odwiedzanych przez młodzież. Aby zdiagnozować sytuację w Polsce w 2014 i 2015 roku agencja badawcza IQS zrealizowała badania na temat przemocy wśród gimnazjalistów i następnie wśród rodziców dzieci w wieku gimnazjalnym. Badania wskazały, że około 2/3 badanych uczniów doświadczyło przemocy na własnej skórze. Rodzice natomiast odpowiedzieli, że mniej niż połowa dzieci (47%) miała styczność z jakimkolwiek przejawem przemocy. Takie wyniki świadczą o tym, że rodzice bagatelizują problem lub po prostu nie zdają sobie sprawy z czym borykają się ich dzieci. Ofiary przemocy często nie chcą opowiadać rodzicom i nauczycielom o swoich problemach, przez co zostają z nimi całkowicie sami. Według badań z 2014 r. w 1/3 przypadków w sytuacji występowania zjawiska przemocy nikt nie reaguje. Dlatego też należy podejmować stały dialog z młodzieżą zarówno w szkołach, jak i domach.
Światowy Dzień Godności wchodzi do szkół
Aby przekazać młodzieży niezbędną wiedzę na temat tego, czym jest godność i jak ważny jest wzajemny szacunek, Global Dignity Poland każdego roku organizuje zajęcia w szkołach, podczas których młodzież dyskutuje na temat zasad godności i dzieli się swoimi doświadczeniami w tej kwestii. W tym szczególnym dniu każda szkoła podstawowa, gimnazjum oraz liceum może zgłosić się do programu i przeprowadzić tego typu zajęcia również u siebie. Organizatorzy przygotowali pakiet materiałów dla nauczycieli, z których mogą skorzystać podczas lekcji na temat godności. Inauguracja projektu nastąpi 12 października, czyli w dzień Światowego Dnia Godności, jednak lekcje można przeprowadzać aż do czerwca 2017 roku. Instrukcje niezbędne do organizacji zajęć oraz wszelkie informacje o projekcie znajdują się na polskiej stronie www.dziengodnosci.pl. Chęć udziału w projekcie należy kierować na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ideę wspierają również artyści i znane osobistości ze świata filmu, muzyki, sztuki i nie tylko. Ambasadorami Dnia Godności 2016 w Polsce zostali Zosia Ślotała, Sonia Bohosiewicz, Anna Kalczyńska, Hirek Wrona, Łukasz Nowicki, Bion, Jacek Rozenek, Krzysztof Skórzyński, Kaen, Diox, Jarosław Kuzniar, Małgorzata Niemczyk, Sędzia Anna Maria Wesołowska oraz Jacek Kusiński. Ta lista stale jednak rośnie i do programu przystępują kolejne autorytety, które już niedługo spotkają się z młodzieżą w wybranych szkołach i będą z nimi rozmawiać o godności człowieka w kontekście problemu hejtu i mowy nienawiści.
Więcej informacji na temat obchodów Światowego Dnia Godności udziela:
Dominika Socha
TBWA PR
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. +48 609 464 592
Global Dignity jest międzynarodową inicjatywą, propagującą ideę poszanowania godności, jako fundamentalnego prawa człowieka. Idea narodziła się w 2006 roku podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Jej inicjatorzy to trzej przyjaciele – następca tronu Norwegii JKW Książę Haakon, Profesor Pekka Himanen z Finlandii oraz John Hope Bryant, amerykański założyciel stowarzyszenia Operation Hope, którzy tworząc Dzień Godności chcieli podkreślić, jak ważne jest poczucie własnej wartości w życiu młodego człowieka. Dzięki ich działaniom od 9 lat w każdą trzecią środę października, tysiące wolontariuszy rozmawia z uczniami o godności w szkołach na całym świecie. Od 7 lat w projekcie, realizowanym pro bono przez sieć organizacji wspieranych przez ochotników i ambasadorów, uczestniczy także Polska. W tym roku obchody Światowego Dnia Godności odbędą się 21 października. W Polsce działania realizowane będą pod nazwą #projektGodność.