Typ matrycy monitora jest wyjątkowo znaczący. Jest kilka typów, a przy wyborze powinno się skoncentrować się na tym, do czego faktycznie będzie służyć dane urządzenie.

Matryca TN. Koszt zakupu a także bardzo szybki czas reakcji to istotne zalety. Wadami są bardzo słabe kąty widzenia zwłaszcza w pionie, brak stałości kolorów w czasie oraz jednorodności na całej powierzchni matrycy, zazwyczaj słabe przejścia tonalne jak również nierównomierność podświetlenia.Tego typu matryce przeznaczone są szczególnie dla osób, korzystających z programów biurowych. Dla grafików, graczy lub zajmujących się edycją wideo matryca TN nie będzie satysfakcjonująca.

Matryce klasy VA są najbardziej wielofunkcyjne. W porównaniu do wad matryc TN, matryce VA nie mają większości z nich, a dodatkową zaletą jest ich przystępna cena. Dla graczy niestety w przypadku klasycznych matryc VA czas reakcji będzie bardzo długi. Matryce EIZO- Overdrive nadają się do edycji wideo i grafiki na elementarnym poziomie. Inżynierowie EIZO ciągle pracują nad nowymi rozwiązaniami, zwiększającymi możliwości matryc.

Panele technologii IPS są ostatnią grupą matryc, dostępnych obecnie na rynku. Matryce tego rodzaju mają bardzo szerokie kąty widzenia w poziomie i pionie, mają równomierne podświetlenie, a także lepszą wierność odwzorowywanych kolorów. W połączeniu z układami sterującymi, działającymi w oparciu o 12-bitowe wzorce barw i umożliwiają 16-bitowe przetwarzanie kolorów, a dodatkowo wspierane przez funkcję DUE są świetnym rozwiązaniem nawet dla tych najbardziej wymagających użytkowników, wykorzystujących je do profesjonalnych zastosowań.