Rok 2016 to kolejny gigantyczny krok do przodu dla AI, czyli sztucznej inteligencji, gdyż należąca do Google firma Deep Mind zaprojektowała machinę, jakiej po raz pierwszy w historii udało się wygrać z człowiekiem w niesłychanie skomplikowaną, starochińską planszową grę Go. Jak się okazuje to nie wszystko, dlatego że IBM zaprojektowało zupełnie nowatorską technologię, dzięki której komputery mogą poczynić jeszcze większy postęp oraz pracować znacznie szybciej aniżeli dotychczas.

Specjaliści IBM zaprojektowali specjalne chipy scalające procesor z niezwyczajnie szybką pamięcią resistive RAM (RRAM). Chipy te zostały nazwane rezystywnymi jednostkami obliczeniowymi, po angielsku resistive processing units (RPU). Pozwalają one na tworzenie układów, które mogą w w istocie błyskawiczny sposób zaczerpnąć informacje ze swoich zasobów danych oraz jednakowo szybko je przetworzyć. W wyniku tego neuronowe sieci będą mogły uczyć się aż 30 tysięcy razy prędzej niż dzieje się to obecnie - aż trudno sobie wyobrazić taką szybkość i to, jak wiele innowacyjna technologia może zmienić. Systemy, w których zagospodarowane będą rezystywne jednostki obliczeniowe będą w stanie nie tylko dokonywać tłumaczeń na wszelkie światowe języki, lecz również rozpoznawać naturalny język. Dodatkowo, jeden maleńki chip starczy, aby sztuczna inteligencja błyskawicznie nauczyła się nowiutkich sztuczek i to bez konieczności wykorzystania potężnego superkomputera.

Na nieszczęście póki co odkrycie to pozostaje jedynie na papierze, zaś inżynierowie przygotowują sposoby tworzenia takiego rodzaju układów. Twierdzą oni, iż współczesna technika pozwala na wejście w życie tego nowoczesnego rozwiązania, zatem pozostaje tylko wyczekiwać.