Parę dni temu rozpoczęło się celebrowanie 26 rocznicy powstania Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Z tej szczególnej okazji NASA przedstawiła zachwycającą, niezwykłą animację, stworzoną na kanwie oryginalnego zdjęcia, które zostało zrealizowane przez teleskop przed kilkoma dniami.

Na filmie przedstawiono zjawiskową Mgławicę Bańka, której bardziej znana nazwa to NGC 7635. Obiekt ten działa wyjątkowo pobudzająco na wyobraźnię.  Jest położony aż 7 tysięcy lat świetlnych od naszej planety. Mgławicę odkrył w roku 1787 William Herschel. Położona jest w konstelacji Kasjopei, która położona jest w obszarze Drogi Mlecznej, to znaczy naszej galaktyki.

Mgławica Bańka jest wydmuchiwana przez bardzo ogromną centralną gwiazdę, która waży 40 razy więcej niż słońce i jest gwiazdą Wolfa-Rayeta. Z racji ogromnych rozmiarów do tej pory mogliśmy podziwiać jedynie małe fragmenty mgławicy, lecz dzięki utworzonej animacji zdołamy na jednym zdjęciu dojrzeć cały obiekt.

Obszar, który zajmuje ten obiekt, wynosi ok. 7 lat świetlnych. Mgławica powstała w wyniku intensywnego wypływu gwiezdnego wiatru z gwiazdy SAO 20575. To właśnie on odpowiedzialny jest za wypychanie materii międzygwiezdnej na zewnątrz i utworzenie tej niesłychanie malowniczej bańki. Ekspansja gazu jest stale hamowana przez zewnętrzny obłok molekularny, wzbudzany przez gwiazdę macierzystą. Opisywany obłok mieni się różnymi kolorami, co jest rezultatem działania ultrafioletowego promieniowania gwiazdy. Według przewidywań naukowców za 10-20 milionów lat gwiazda wybuchnie jako supernowa.