W pogodzie nieprzerwanie zachodzą zmiany. W zimie możesz wychwycić niebywale atrakcyjne zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki to efekt przemian, które pojawiają się w pogodzie. Zwróćmy uwagę na to, iż zimowe zjawiska pogodowe są równie piękne, co niebezpieczne. Przypatrując się przyrodzie powinno się pozostać przezornym i ubrać się odpowiednio do mroźnych temperatur. Jakkolwiek warto wybrać się na wycieczkę do lasu. Tutaj zima okazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zjawiska pogodowe masz możliwość dostrzec w zimie.

I wtedy wchodzi ona cała w bieli

Śnieg stanowi nieustannie nadzwyczaj oczekiwana oznaka zimy. Śnieg występuje w postaci kryształowych gwiazdek z zamarzniętej wody. Pod lupą taka śniegowa cząsteczka jest przecudowna i misterna. Płatki śniegu mogą wyglądać jak gwiazdki, słupki, igiełki albo zróżnicowane nieregularne płytki. Nagromadzony śnieg tworzy biały płaszcz, w takim przypadku świat wydaje się taki spokojny i magiczny. Czasami w zimie występuje się zawieja śnieżna. Takie zjawisko pojawia wtedy kiedy wiatr nosi lekki śnieg leżący na powierzchni. Natomiast podczas gdy pada śnieg oraz wieje porywisty wiatr, w takim razie powstaje zamieć śnieżna. Jeśli opady śniegu są bardzo gwałtowne można mówić o śnieżycy, a gdy oprócz tego wystąpią wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. Podczas tych gwałtownych zjawisk, lepiej wycieczkę do lasu odwlec na później. Niemniej aczkolwiek w trakcie łagodnej śnieżycy lub zaraz po niej wskazane jest wyruszyć do lasu. Ośnieżone korony drzew wyglądają bajecznie. Ponadto można zaobserwować ślady zwierząt i rozkoszować się głuchą ciszą.

Mroźne klimaty

Gdy temperatura opada poniżej zera występuje przymrozek. Takie zjawisko ma miejsce nie wyłącznie zimową porą, ale też w okresie jesieni i wiosny. Przymrozek wynika z amplitudy, którą liczy się w oparciu o różnicę pomiędzy temperaturą w dzień i w nocy. Mimo pojawienia się minusowych temperatur w nocy różnica pokazuje liczby dodatnie. To następstwo trwającego wciąż ciepła w ciągu dnia a także niedużych zmian temperatur. W wypadku jak dobowa temperatura jest ujemna, zjawisko określa się jako mróz. Delikatny, na przykład 10, czy 12-stopni mrozu nie jest przeciwskazaniem do dłuższego spaceru. Należy pamiętać wszelako o nałożeniu grubych rękawic i nałożenie na skórę kremu ochronnego. Temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza stwarza już ekstremalne warunki, na które nie powinno się bez potrzeby narażać. Na tak ogromnym mrozie nie można zbyt długo przebywać, bowiem płuca i oskrzela nie pracują poprawnie. Mroźne, suche powietrze, jakie intensywnie i w nadmiernej ilości wpada do wewnątrz uszkadza płuca a także oskrzela. Powstają nieodwracalne uszkodzenia, które prowadzą do astmy. Pomimo tego w razie, gdy pojawia mróz mniejszy niż minus 15 stopni Celsjusza wskazane jest wybrać się na energiczny spacer. Podczas niskich temperatur dochodzi do innych nadzwyczajnych zjawisk połączonych z zamarzaniem wody, zaznajomisz się z nimi czytając kolejny rozdział.

Wielorakie formy pary wodnej

Zimowa pogoda sprzyja tworzeniu się cudownych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie tylko na nawierzchni, lecz także w atmosferze. Powstałe na skutek mrozu przecudnej urody upiększają widoki za oknem. Szron jest lodowym osadem. Jeżeli nawierzchnia osiągnie temperaturę poniżej potrójnej granicy zamarzania wody, to następuje wówczas tzw. resublimacja, co oznacza bezpośrednie zamarznięcie wody. Szron nieraz mylony jest z szadzią. Szadź jednak tworzy się w momencie połączenia się zamarzającej wody z powierzchnią lub z utworzoną poprzednio szadzią. rezultacie np. powolnego ściekania takiej zamarzającej wody tworzy się duża pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. O ile kropelki wody zdążą się rozpłynąć przed całkowitym zamarznięciem, to w takim przypadku kształtuje się gołoledź. Drogowcy nazywają to zjawisko "szklanka", bo ulica pokryta gołoledzią jest gładka i nadzwyczaj śliska. Mimo iż szron, szadź i gołoledź są zjawiskami niebezpiecznymi, warto przespacerować się do lasu. Oklejone kryształkami lodu czy szadzią rośliny wyglądają magicznie. Niestety taka dekoracja jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt masywna, w związku z tym często zachodzą złamania gałęzi lub konarów. Ciężka warstwa szadzi dodatkowo pokrytej śniegiem buduje okiść. To wielka i bardzo ciężka czapa zalegająca na drzewach i krzewach. Należy zatem rozglądać się przezornie i omijać zakątki z widocznymi obciążonymi drzewami, żeby nie doszło do wypadku. Z kolei bardzo cudownym zjawiskiem jest pył diamentowy. To wyjątkowe zjawisko w naszych warunkach klimatycznych, chociaż niekiedy da się go uchwycić. Warunek stanowią kilkudziesięciostopniowe mrozy. Następuje wówczas proces przekształcania się pary wodnej w powietrzu w kryształki lodu. Powstające słupki lodowe opadają na ziemię połyskując w promieniach słońca.