Jednostki służby zdrowia zawsze szukają sposobów na redukcję kosztów a także podwyższenie efektywności. Z tej przyczyny wiele z nich zaakceptowało programy powtórnego wykorzystania sprzętów, które pozwalają im na serwisowanie urządzeń medycznych z wykorzystaniem używanych części w zastępstwie nowych. Jeśli pracujesz z urządzeniami medycznymi, zapewne wiesz, że mogą one być kosztowne. Przeciętny koszt pojedynczego egzemplarza sprzętu diagnostycznego to kilkaset tysięcy zł. Nawet małe naprawy tych maszyn mogą kosztować każdorazowo kilkadziesiąt tysięcy zł.

Z tego powodu sporo szpitali i klinik zaczęło poszukiwać pracowników, firm a także instytucji które mogą wesprzeć we wdrożeniu procedur eksploatowania sprzętu medycznego z drugiej ręki. Z uwagi na to na rynku pojawiły się pierwsze firmy zajmujące się fachowym obrotem podzespołami zamiennymi do sprzętu medycznego. Nabywają sprzęt z drugiej ręki bądź części zamienne, rozmontowują go na podzespoły, sprawdzają je, konserwują oraz zabezpieczają do dalszego użycia. Części sprzętu medycznego nie zużywają się w tym samym tempie więc w używanym tomografie, rezonansie albo innym sprzęcie do medycznego obrazowania numerycznego większość podzespołów może być w rewelacyjnym stanie i po fachowym sprawdzeniu może bezpiecznie posłużyć w naprawie innego sprzętu.

Zapotrzebowanie rynku medycznego na używane części do sprzętu obrazowania cyfrowego.

Sprzęt do obrazowania cyfrowego to ciągle wzrastająca część rynku. Jednak wraz z postępem i rozrostem rynku, istnieją pewne komponenty wykorzystywane w takim sprzęcie, które są coraz trudniejsze do odszukania. W konsekwencji, ludzie poszukują używanych komponentów, by upewnić się, że zdołają dotrzymać kroku potrzebom. To stworzyło rynek używanych części do sprzętu do cyfrowego obrazowania medycznego. Używane komponenty komputerowe dla cyfrowego sprzętu obrazowania są nieraz w należytym stanie i ich cena stanowi ułamek ceny nowych części. Są one także bezproblemowe w instalacji i niejednokrotnie mogą być odnawiane czy też serwisowane bez żadnych problemów. Oznacza to, że jest rosnące zapotrzebowanie na używane części do urządzeń medycznych, co implikuje, że pojawiło się też rosnące zapotrzebowanie na firmy, które mogą fachowo te komponenty pozyskiwać.

Tomograf, rezonans, rentgen, endoskopy, ultrasonografy - czy każde urządzenie można naprawić?

Sporo aparatów do obrazowania diagnostycznego jest przewidzianych jako modułowe, umożliwiając wymianę części w razie takiej konieczności, a w niektórych przypadkach także naprawę modułów. To samo tyczy się endoskopów i rezonansów magnetycznych, które konstruowane są, by zachować się na lata. Muszą być jednakże systematycznie serwisowane w celu zapewnienia właściwego funkcjonowania. Sprzęt jest opracowany tak, żeby wymiana poszczególnych podzespołów nie oddziaływała na funkcjonowanie pozostałych części. Mając wobec tego dostęp do sprawdzonych, chociażby używanych części wymiennych zdołamy utrzymać aparat sprawnym i gotowym do pracy przez długie lata.