Kiedy dni się wydłużają, a słońce nieco przybliża się do Ziemi zaczyna się nowy okres wegetatywny roślin.

Niewątpliwie ciepłe promienie słoneczne niezmiernie nas radują, ale niestety nie dla wszystkich jest to całkowicie lekki czas. Dla alergików razem z wczesnym początkiem wiosny startuje się kłopotliwy i uciążliwy czas pylenia. Nieżyt nosa, zapalenie spojówek, kaszel oraz świąd skóry to podstawowe symptomy, z którymi muszą dać sobie radę alergicy. Odpowiedzmy sobie wobec tego, co pyli na wiosnę i jak można sobie ulżyć w walce z przejawami uczulenia na pyłki?

Co pyli wiosną?

Sezon na pylenie startuje się całkiem wcześnie, bo już w lutym. A kiedy zima przemija dość ciepło i wskazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki leszczyny i olszy pojawiają się nawet pod koniec stycznia. Tenże termin pylenia w znacznym stopniu się wydłuża i jest sporo bardziej uciążliwy dla alergików. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej obficie, te drzewa w bardzo dużym stopniu uczulają i prowokują alergie. W tym czasie ujawniają się też pyłki pozostałych drzew: wierzby, brzozy, topoli i cisa. Uczuleniowcy zaczynają uskarżać się na łzawienie oczu, katar i suchy kaszel. W okresie trochę późniejszym obficie zaczynają pylić dąb i jesion, a momentem szczególnie uciążliwym dla wielu osób alergicznych jest maj, kiedy to pylą trawy i chwasty np. bylica. Natomiast późną wiosną ukazują się pyłki zbóż, które uczulają tak samo mocno, jak trawy.

Objawy alergii na pyłki

Pyłki roślin są definiowane jak alergeny wziewne, bowiem przenikają do naszego systemu poprzez drogi oddechowe - przez nos i usta. Zasadnicze symptomy powiązane są z uwalnianiem histaminy i reakcją organizmu. Wśród konkretnych objawów można wymienić:
- kichanie wraz z wodnistą wydzieliną, tak zwany katar sienny. Powoduje go nasilony obrzęk śluzówki nosa oraz świąd, nerwy reagują odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które przejawia się obrzękiem oraz świądem powiek, łzawieniem oraz stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób uczulonych na pyłki w czasie pylenia następuje ten uczuleniowy objaw po zjedzeniu owoców czy też warzyw ( przykładowo przy pyłkach brzozy, reakcja może pojawić się po spożyciu orzecha laskowego, jabłka, brzoskwini);
- objawy skórne w formie pokrzywki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są metody radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeżeli dadzą zaobserwować się przejawy specyficzne dla alergii na pyłki, czyli np. nadmieniony wyżej katar sienny, trzeba oczywiście zapisać się do specjalisty. Pamiętajmy, że nie leczona alergia i zlekceważenie symptomów doprowadza ostatecznie do pojawienia się astmy. Warto również już na samym początku wykonać dokładne badania, które zaświadczą czy też wykluczą alergię na konkretną roślinę. Przeprowadzenie panelu badań pozwoli też na zdefiniowanie pozostałych typów alergii na przykład pokarmowej i na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeśli symptomy, które się pojawiają na wiosnę zostaną potwierdzone jako alergia na pyłki warto jest stosować poniższe sposoby:
- rośliny pylą najwięcej w ustalonych godzinach o świcie pomiędzy 5 a 8, po południu między 17 a 19. Trzeba stronić spacerów w tym czasie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym okresie w regionach, w których dochodzi do mniejszego pylenia np. nad morzem, albo wysoko w górach.
- zakładaj okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu przemyj twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i podczas jazdy autem;
- wykonuj zaleceń alergologa i przyjmuj przepisane farmaceutyki.