Jakie zwierzęta domowe zobaczyć można w naszych domach najczęściej? Obok kotów oraz  psów naszymi ulubieńcami nierzadko stają się gryzonie.

Sklepy z asortymentem zoologicznym już dawno zaczęły proponować nam trochę więcej niż wyłącznie chomiki lub myszki. W związku z tym w gronie domowych ulubieńców pojawiła się koszatniczka – sympatyczny gryzoń pochodzący z odległego Chile. Koszatniczki podbiły serca Polaków swoim wizerunkiem oraz łatwością hodowli. Wprawdzie nie jest to gryzoń nadto wymagający, to jak każde zwierzątko wymaga odpowiedniego podejścia ze strony człowieka. W jaki sposób zatem należy dbać o koszatniczkę?

Koszatniczka wymaga na początek własnej klatki. Sklepy zoologiczne, widząc rosnące zainteresowanie gryzoniami, oferują coraz więcej dużych klatek, w których gryzonie mają zagwarantowane dobre warunki. Pamiętajmy, że koszatniczka musi posiadać klatkę dostosowaną wymiarem do swoich potrzeb, nie może to być za mała klatka dla gryzoni, zaopatrzmy się w wielopoziomową klatkę, gdzie pomieszczą się konary, po których koszatniczka przepada się wspinać.

Bardzo ważna jest również właściwa dieta. Roślinożerne koszatniczki kochają te ziarna dla gryzoni, które wyprodukowano z myślą o nich. Suchy granulat, zboża i trawa – to menu jest podstawą dla koszatniczek. Koszatniczki powinny posiadać także ciągły dostęp do sianka dla gryzoni i naturalnie do czystej wody. Koszatniczkom nie należy podawać także cukru pod żadną postacią.  

Karma dla koszatniczki oraz klatka to nie wszystko. Odpowiednie zabawki to następna ważna kwestia. Aktywne z natury koszatniczki pragną się ruszać, dlatego ich wybieg musi mieć nie tylko należyte wymiary, lecz także akcesoria. Przeważnie będzie to duża karuzela.

Poza systematycznym sprzątaniem klatki bardzo ważne jest też wypuszczanie koszatniczki na zewnątrz klatki. W ten sposób zdoła ona swobodnie pobiegać, co w przypadku tak dynamicznego gryzonia jest rzeczą bardzo ważną. Każda osoba, która pragnie utrzymywać koszatniczkę w swym domu musi również pamiętać o jednym. Koszatniczka choć nie jest nadto trudnym lokatorem, natomiast może skomplikować życie hałaśliwością. Gryzienie prętów lub gałązek, gonienie po klatce i w kołowrotku o każdej porze dnia i nocy – z takimi dźwiękami musisz się liczyć w momencie, gdy przyprowadza się do domu koszatniczkę. Choć głośna i aktywna, zdoła się okazać bardzo zajmującym towarzyszem w naszym mieszkaniu, a podglądanie jej w czasie zabawy zdoła uczynić dużo uciechy.