Indeks zawodów, w których ludzie zastępowani są przez maszyny, ciągle wzrasta. W tym roku dodano kolejny z nich, a dokładnie zawód „pisarza”. Choć wydaje się to niesłychane, to okazuje się, iż dzięki inteligencji sztucznej można stworzyć prawdziwą  powieść.

Wiadomość na ten temat właśnie zamieścili badacze z Uniwersytetu Przyszłości w Hakodate, którzy bezustannie udoskonalają swój prototyp. Ogłosili oni, iż skonstruowana przez nich sztuczna inteligencja stworzyła zwięzłą powieść, jaka została zakwalifikowana do kolejnego etapu japońskiego konkursu literackiego „Hoshi Shinichi Literary Award”. Trzeba wprawdzie dodać, iż machina nie uformowała kompletnej powieści od podstaw, bowiem w jej powstaniu brał udział cały zespół specjalistów. To oni zakreślili ogólną fabułę powieści oraz zaproponowali rzeczowe frazy i słowa, a w następnej kolejności do pracy przystąpiła maszyna.

Jaki jest tytuł powieści? Cóż, ma on sporo wspólnego z rzeczywistością, albowiem w swobodnym tłumaczeniu znaczy „Dzień, w którym komputer napisał powieść”. Choć jest to bardzo ważne w naukowym świecie wydarzenie, to należy wspomnieć, iż literacki konkurs imienia Hoshi Shinichi jest unikalny, ponieważ do rywalizacji dopuszcza prace przygotowane we współudziale ze sztuczną inteligencją. W tym roku na 1450 przyjętych do konkursu opowiadań a także powieści, tworzonych przy udziale sztucznej inteligencji powstało aż 11. Nie jest to niczym dziwnym, ponieważ Hoshi Shinichi jest pisarzem zajmującym się tematyką science-fiction.