Z całkowitą otwartością można zakomunikować, że dziś żyjemy w unikalnych czasach.

Od samego początku zaistnienia pandemii masa osób zmuszonych było podjąć codzienną walkę z siejącym się wirusem i zmierzyć się z wynikającymi z tego kłopotami. Wypada tu na początek pomyśleć o lekarzach, personelu medycznym jak również operatorach sektora pogrzebowego. W tak niespodziewanej i nietypowej sytuacji, jak pandemia, osoby takie wykazują ślady niepewności wskutek dużego stopnia niebezpieczeństwa zakażenia się wirusem od pacjentów, gdzie należy liczyć się z mnogimi faktorami, które mogą doprowadzić do powstania Zespołu Stresu Pourazowego.

Istnieją szczególne zwiastuny predykcyjne, dotyczące zdrowia psychicznego ratowników doznających traumatycznych zdarzeń: bliskość, czas trwania i nasilenie wystawiania się na zakażenie. Do tego wypada nadmienić wyczerpujące zmiany, znaczną liczbę pacjentów skierowanych do leczenia a także zakłócanie życia rodzinnego.W takich przypadkach użytkowane są dwa typy wyjaśnień:1. Objaśnienia poznawcze, które polegają na identyfikowaniu się z ofiarą.2. Objaśnienia emocjonalne: empatia, zarażenie emocjonalne, trudności z utrzymaniem dystansu.Na szczęście mogą również występować korzystne rezultaty psychologiczne: pozytywne odczucia powiązane z poczuciem dumy i wyższym wartościowaniem siebie.

Tymczasem izolacja społeczna spowodowana kwarantanną bądź oddalenie od krewnych w obawie przed zakażeniem wirusem mogą nadgonić negatywne przejawy: nieszczęście, złość, frustrację, ataki paniki, zwiększone używanie tytoniu i kawy.Strach przed wyrządzeniem krzywdy bliskim jest paradoksalnie sprzeczna z postawą doktora, który zajmuje się leczeniem. Jednakże brak fizycznego i uczuciowego kontaktu z krewnymi zdoła spowodować wrażenie wyobcowania oraz izolacji, zaś w dłuższym okresie może się rozwinąć w zaistnieje Zespołu Stresu Pourazowego.

Żeby zapobiec progresowi Zespołu Stanu Pourazowego, poleca się następujące działania:- Wykonywanie regularnych i unormowanych ćwiczeń fizycznych, co może przyczynić się do aktywowania dobrego samopoczucia i poprawy funkcjonowania.- Stosowanie zbilansowanej diety. - Znalezienie czasu na ulubione hobby. - Kierowanie działań prospołecznych, bo wzmacnia to możliwości samokontroli.- Korzystanie z pomocy psychologów, którzy mogą zaoferować właściwe warunki do polepszenia recepcji, komfortu psychicznego oraz udzielą empatycznego wsparcia.- Docenianie każdego wartościowego sukcesu.- Pozostawanie w ustawicznym kontakcie z bliskimi za pomocą nowych technologii.

W trakcie tego nadzwyczaj uciążliwego okresu powinno się rozważyć stałą, fachową pomoc psychologa.