Uczniowie w szkole nie przepadają za czytaniem? Nie wiesz na jakim etapie czytelnictwa się znajdują? Jest na to rada. Zbiorowość ludzka to istoty które budują kulturę. Decydują o tym jakie cechy będzie ona przedstawiać, jakie treści będą modne. Książki jako dosyć archaiczna rzecz, czytane są, jednak z przymusu i sporadycznie. Zwiększenie potrzeby czytania można zdziałać z pomocą jego promowania, czego przykładem może być Wyzwanie 52 książki w 2016 roku.

Dla tych co nie wiedzą - Challenge 52 książki to akcja, która ma na celu zachęcanie do czytania jak największej liczby książek w ciągu roku. Osoby zainteresowane zgłaszają swoje uczestnictwo i ich celem jest przeczytanie 52 książek w roku, czyli średnio jedna lektura tygodniowo. Przeczytanymi książkami możemy się pochwalić na profilu facebookowym akcji.

Chociaż dzieci już w pierwszej klasie umieją czytać i to często wymagające teksty, to nauczyciele nie spostrzegają tego - a może nie chcą widzieć? Co dzieje się z czytelnictwem nauczyciela? Czy dosyć dużo czasu przeznacza na samokształcenie, czy edukację ustawiczną? Samodzielne czytanie literatury przez nauczyciela bywa zasadniczym czynnikiem procesu edukacji. Pedagog jest osobą, z którą dzieci w początkowych latach nader mocno się utożsamiają oraz bardzo mocno ufają temu co mówi. Skutkiem tego nauczyciel ma spore pole do popisu ażeby wykreować pozycję dla książek w czasach technizacji. Starczy, że sam będzie po nie sięgał, będzie poddawał uczniom tytuły, będzie prowadził z nimi zajmujące rozmowy na tematy związane z książkami. Wtedy zacznie odkrywać, iż niektóre dzieci już dawno przerosły pułap czytanek, które im serwują. Być może postara się dostosować poziom czytanki do pojedynczych potrzeb uczniów.

Pedagog bywa osobą, która zdoła nasycić potrzebę czytelnictwa u dzieci. Wystarczy, iż sam zainteresuje się trochę literaturą. Dzieci będą go naśladować i będą kształcić się razem z nim, poznają jak istotna jest książka w życiu, jak dużo wartości mieści w sobie i co dobrego dziecko może z niej wydobyć dla całego swojego życia. Książki poszerzają horyzonty myślowe a także budują nowe tory dla neuronów. Pomóż rozwijać się szarym komórkom w głowie dziecka. Bądź wzorem do naśladowania - zgłoś swój udział w Challenge 52 książki na 2017 rok.