Jednym z najistotniejszych kłopotów, z jakimi styka się współczesny świat są ataki w cyberprzestrzeni, które niosą ze sobą gigantyczne niebezpieczeństwo dla każdego. Pomocą w uporaniu się ze wspomnianym niebezpieczeństwem jest rozkwit technik, powiązanych ze sztuczną inteligencją. Dają one nadzieję na skuteczne przeciwdziałanie atakom w cyber przestrzeni, jakich obecnie jest coraz więcej.

Za sprawą specjalistów z Instytutu Technologicznego Massachusetts problem z cyberatakami niedługo może zostać wyeliminowany. Opracowany przez nich zaawansowany algorytm ma możliwość samoistnego sprawdzania globalnej sieci, a w dodatku stosuje informację i wszelakie dane zgromadzone przez ludzi. Wspomniane zestawienie sprawia, iż jest on znacznie bardziej efektywny w zestawieniu do wykorzystywanych do tej pory metod, których efektywność jest dość sporna.

Specjaliści, którzy stoją za zaprojektowaniem wspomnianego algorytmu nazwali go SI2, co oznacza, że ich twór jest wysoce specjalistyczną sztuczną inteligencją. W trakcie testów algorytm przeprowadził analizy aż 3,6 miliarda logów z internetowych aktywności i z aż 85-procentową skutecznością wykrył cybernetyczne ataki jeszcze nim do nich doszło. Sprawiło to, że zdołano zredukować liczbę fałszywych alarmów. Autorzy SI2 oświadczyli, iż ich schemat będzie uzyskiwał kolejne umiejętności, dzięki którym stanie się jeszcze bardziej skuteczny. Bez wątpienia jest to duże osiągnięcie oraz nadzieja dla milionów ludzi na całym świecie, którzy każdego dnia zmagają się z problemem cyberataków i są odzierani z intymności, a nawet zagrożone są ich majątki.