Teraźniejsze społeczeństwo coraz to precyzyjniej adresuje atencję na różnorodne sposoby terapii, zdolne przekształcić jakość egzystencji i stan mentalny. Jedną z tych innowacyjnych procedur, otrzymującą coraz to znaczniejszą sławę, jest dogoterapia. Jest to fenomenalna postać kuracji, która sprzęga w sobie relację człowieka z czworonogiem, zapewnia okazały obręb korzyści dla odmiennych grup ludzi. Zaczynając od malców z komplikacjami w nauce po ludzi w podeszłym wieku, schorowane, dogoterapia może być uniwersalnym narzędziem usprawniającym zdrowie psychiczne a także uczuciowe.

Terapia z psem - dla każdej grupy wiekowej

Historia dogoterapii dosięga starożytnego państwa egipskiego, gdzie czworonogi były używane do pomocy w kurowaniu różnorodnych dolegliwości. Jednak to dopiero w ostatnich dekadach dogoterapia zdobyła potwierdzanie w dziedzinie medycyny i psychologii. Dzisiaj psy są używane w rehabilitacji w podobny sposób w oddziałach medycznych, jak i społecznościach lokalnych.

Zdrowotne korzyści z kynoterapii

Badania naukowe bezsprzecznie wskazują zalety wynikające z relacji z czworonogiem. Kynoterapia zapewnia poprawienie nastroju, obniżenie zdenerwowania, intensyfikacja działalności fizycznej a także rozszerzanie relacji społecznych. W dodatku obecność psa w trakcie kuracji jest w stanie stymulować zachętę do kontynuacji leczenia jak również przeprowadzania reguł rehabilitacyjnych.

Kryteria doboru psiego terapeuty

W okresie dogoterapii ważne stają się cechy charakteru psa. Łagodne usposobienie, pokojowe zachowanie się, zrównoważona natura, cierpliwość i ochota do kooperacji z człowiekiem oznaczają podstawowe elementy. Rasy psów po wielokroć wybierane do roli terapeuty to między innymi Labrador Retriever, Border Colie jak również Bernardyn.

Wskazania i przeciwwskazania terapii z psem

Kynoterapia ma znaczne wykorzystanie w leczeniu wielorakich schorzeń, jak na przykład autyzm, nadpobudliwość psychoruchowa, upośledzenie intelektualne, zaburzenia umysłowe, czy zaburzenia neurodegeneracyjne u ludzi starszych. Niemniej jednak istnieją także przeciwwskazania, jak na przykład strach przed psami, alergie na psy, skłonność do chorób jak również ograniczona odporność.

Kynoterapia, jako kuracja dla wszystkich, staje się coraz bardziej kultowa i rozpowszechniona. Wzajemne oddziaływanie z czworonogiem, nie wyłącznie jako metoda leczenia, lecz dodatkowo w charakterze źródła uciechy i pomocy, powoduje, iż ta forma terapii staje się możliwa dla tego, kto poszukuje polepszenia jakości życia i zdrowia psychicznego.