Świat stoi przed młodymi ludźmi otworem, zwłaszcza wtedy, jeżeli są dobrze przygotowani do samodzielnego życia i zaopatrzeni w niezbędne umiejętności. Wśród polskich studentów z roku na rok przybywa chętnych do wzięcia udziału w programie Erasmus. Program ten został stworzony w 1987 roku i jego ideą była wymiana międzynarodowa studentów z różnych zakątków świata. Ten cel przyświeca temu programowi również dziś. Polscy studenci świetnie wykorzystują jednak zagraniczne wyjazdy i stawiają na własny rozwój.

Dlaczego tak popularny jest program Erasmus?

Za liczbą 180 tysięcy polskich żaków, którzy zdecydowali się na wyjazd, muszą stać konkretne motywy. Po pierwsze, wyjazd do innego kraju, i to nawet na rok, zmusza do intensywnej nauki języka obcego. Przebywając wśród cudzoziemców dużo łatwiej jest o przyswajanie słownictwa i żywej mowy. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia możliwości naukowych. Bywa, iż zagraniczne uczelnie dysponują dużo lepszymi laboratoriami, zasobniejszymi bibliotekami oraz znamienitą kadrą. Pasjonat swojego kierunku zyska wtedy szanse na optymalny rozwój. Do podjęcia decyzji o wyjeździe popycha też młodych ludzi ciekawość świata i żądza przygód. Jest to czas, który na pewno zapamiętają do końca życia. Należy dodać, że wielu z nich wiąże swoją przyszłość z krajem, do którego się udają. Rok studiów często przedłuża się w kilkuletni wyjazd, który nie zawsze kończy się wraz z uzyskaniem tytułu magistra.

Kiedy zacząć myśleć o programie Erasmus?

Gdy licealista zadecyduje, z czego będzie zdawana przez niego matura, z pewnością wie już, jaki kierunek studiów wybierze. Warto właśnie wtedy dowiedzieć się, czy w ramach działalność wydziału będzie możliwy wyjazd studencki. Dobrze zdana matura to pierwszy krok w tym kierunku. Teraz Matura to repetytorium maturalne, które pomaga młodym, pragnącym poznać świat ludziom właściwie się do niej przygotować. Planującym wymianę studencką zależy, aby jak najlepiej poznać język obcy kraju, do którego zamierzają się udać. To właśnie z tego przedmiotu, i to na poziomie rozszerzonym, jest przez nich zdawana matura. Język polski oraz pozostałe przedmioty także muszą być dobrze opanowane, aby wynik końcowy egzaminu dojrzałości był zadowalający – tylko to gwarantuje osiągniecie celów jakimi są wymarzone studia i wyjazd na zagraniczną uczelnię.