Kolejny raz walczyłeś z listą słówek zapisaną na kartce i tym razem nie wytrzymałeś? Stwierdziłeś, że musi być lepszy sposób na naukę słownictwa? Masz rację! Istnieje nawet kilka sprawdzonych i skutecznych metod nauki angielskich słówek. Problemy dotyczące nauki słownictwa wynikają zwykle z tego, że źle do tego podchodzimy.

Niestety większość osób zna tylko klasyczną i nieskuteczną metodę ciągłego powtarzania jakiejś listy. Najczęściej jest to wydrukowany spis wyrazów w języku obcym, a zaraz obok tłumaczenie na polski, rzadziej sporządzamy taką kartkę odręcznie. Następnie godzinami czytamy słówka od góry do dołu, od dołu do góry, z polskiego na angielski, z angielskiego na polski i jeszcze wszystkie inne możliwe kombinacje. Jeśli chcesz zaoszczędzić sobie nerwów i czasu, a równocześnie liczysz na efektywną naukę to zostań na tej stronie! Pokażemy Ci kilka skutecznych metod nauki słownictwa w języku angielskim!

Jak skutecznie uczyć się angielskich słówek?

1. Kup małe karteczki i stwórz swoje fiszki.

Czym są fiszki i jak je zrobić? Fiszki to małe karteczki, które są zapisane z dwóch stron - jedna jest w języku polskim, a druga w angielskim. Umieszczamy na nich wyraz w języku angielskim oraz jego tłumaczenie na polski. Jak z nich korzystać? Karteczki układamy na jeden stosik, tą samą stroną do góry. Gospodarujemy również miejsce na dwie nowe kupki - umiem i nie umiem. Bierzemy jeden kartonik i czytamy wyraz w języku angielskim, jeśli potrafimy go przetłumaczyć to kładziemy go na kupkę "umiem", jeśli nie - odkładamy na "nie umiem". Całość powtarzamy aż wszystkie karteczki znajdą się w kategorii "umiem". Dlaczego warto stosować taki sposób nauki? Powszechnie znany jest fakt, że w prostocie jest metoda. Trudno zepsuć coś, co nie jest skomplikowane, prawda? To największe plusy tej metody - prostota, skuteczność i uniwersalność. Tak na prawdę fiszki można wykorzystać na wiele sposobów, a nauka słówek jest jednym z efektywniejszych. Pozwala zaoszczędzić czas - zauważ, że nie tracimy czasu na powtarzanie słówek, które już umiemy. Innym aspektem jest to, że możemy korzystać z nich praktycznie wszędzie. Plik karteczek spiętych gumką recepturką zmieści się w każdej kieszeni, a za miejsce na dwie kupki mogą służyć nam chociażby kolana! Idąc z duchem czasu powstały również aplikacje na komputery i smartfony, które wykorzystują dokładnie taką samą zasadę działania. Jedyna różnica polega na tym, że zamiast papieru mamy klawisze.

2. Mniejsze partie materiału zapamiętujemy lepiej.

Ucząc się częściej, a mniejszych partii materiału na pewno zyskamy na efektywności nauki. Możemy zaoszczędzić sporo czasu - działa ta sama zasada, o której mówiłem w przypadku fiszek. Jeśli uczymy się niedużej ilości słówek to jesteśmy w stanie je szybko zapamiętać. Nauka wtedy nie trwa długo, a powtórki są szybkie do zrobienia. Unikamy ciągłego powtarzania słówek, które umiemy i możemy skupić się na nauce nowych. Aby w pełni wykorzystać potencjał tej metody należy ją stosować w połączeniu z innymi. W moim przypadku przynosi świetne efekty razem z fiszkami. Krótkie sesje pozwalają nam bardziej się skoncentrować na nauce. Powszechnie wiadomo, że długa nauka nas nudzi i staje się mało efektywna. Badania naukowe wykazują, że każdy człowiek ma określony czas, w którym może być w pełni skupiony na jednym zadaniu. Po upływie tego czasu zaczyna się rozkojarzać, nie może skupić uwagi na pracy lub nauce.

3. Używaj poznanych słówek do układania prostych zdań i zabawnych opowieści.

Zapamiętywanie nowych słówek polega na tym, że musimy znaleźć dla nich miejsce w naszej pamięci. O ile z miejscem raczej problemów nie będzie, to kwestia odnalezienia ich jest bardziej kłopotliwa. Nasz umysł działa jak wielkie archiwum, a informacje - w tym słówka, to pojedyncze teczki. Każda teczka jest w konkretnym pokoju, odpowiedniej szafie i szufladzie razem z innymi informacjami, a każda z nich ma swój numer porządkowy. Konkretną teczkę odnajdziemy bardzo szybko jeśli będziemy znali wszystkie dane, które jej dotyczą. Im mniej informacji o niej będziemy posiadać, tym trudniejsze będzie jej odnalezienie. Analogia do zapamiętywania słówek jest taka, że musimy budować skojarzenia do zapamiętywanych wyraów. Im więcej skojarzeń będziemy w stanie wytworzyć do danego słowa, tym łatwiej przyjdzie nam ono do głowy w razie potrzeby. Możemy budować bardzo proste skojarzenia, które stworzą nam konkretną grupę wyrazów. Na pewno jesteśmy w stanie skojarzyć wiele innych wyrazów ze słowem "samochód". Powstaje wtedy pewna grupa wyrazów połączona ze sobą skojarzeniami. Taki sposób utrwala nowe słówka w pamięci. Innym świetnym sposobem na budowanie skojarzeń i "ścieżek" prowadzących do danego słówka jest budowanie zabawnych opowieści. Ważne jest, aby były niepoważne, a nawet nieracjonalne. Takie informacje znacznie łatwiej zapamiętujemy. Jedna historyjka nie musi odpowiadać konkretnie jednemu wyrazowi, można dotyczyć całej grupy wyrazów.

4. Używaj ich w życiu codziennym.

Nauka w środowisku , dotyczącym słownictwa, którego właśnie się uczymy nie zawsze jest możliwa. Jednak są zagadnienia, które bez problemu możemy w ten sposób zrealizować. Jest ich bardzo dużo i są łatwo dostępne. Zwłaszcza na początku nauki języka angielskiego poznajemy słownictwo, które nas otacza. W takim przypadku dostęp do danego środowiska jest łatwy i możemy uczyć się skuteczniej. Jednym z popularnych działów słownictwa jest wyposażenie domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy przespacerowali się po mieszkaniu, nazywając po angielsku wszystkie napotkane przedmioty. Widząc materialnie rzecz, której angielskiego znaczenia musimy się nauczyć, łatwiej zapamiętamy tłumaczenie. Możemy dotknąć tego przedmiotu, ułożyć zdanie dotyczące dokładnie Waszego domu - robić wszystko, aby zbudować jakieś skojarzenie z tym przedmiotem i daną sytuacją. Inną grupą słówek, której łatwo można uczyć się tą metodą jest żywność. Wystarczy przejść się do kuchni i przetłumaczyć na angielski całą zawartość szafek, lodówki czy zamrażarki. Także w tej sytuacji warto budować połączenia w naszym mózgu i tworzyć jak największą liczbę skojarzeń. W tym wypadku oprócz dotyku, można również użyć innych zmysłów - ucząc się wyrazu "lemon", oznaczającego cytrynę, można spróbować tego charakterystycznego kwaśnego smaku.

5. Powtarzaj materiał co jakiś czas.

Wiedza, której nikt nie używa, zanika dość szybko. Już po krótkim czasie możemy mieć problemy z przywołaniem słówek, których przecież niedawno się uczyliśmy. Dzieje się tak, ponieważ często uczymy się danej partii słownictwa w konkretnym celu - na przykład do sprawdzianu. Zaraz po nim, zapominamy o wszystkim, czego się nauczyliśmy. Po prostu przestajemy używać danego materiału, ponieważ na lekcjach już przerabiamy nowy dział. Takie postępowanie sprzyja zapominaniu materiału, który udało nam się w pewnym momencie opanować. Nasz umysł wypiera niepotrzebne informacje i gromadzi nowe. Zaraz po sprawdzianie, gdy przestajemy korzystać z danej listy słówek, powoli zapominamy ich znaczenia. Aby uniknąć takich sytuacji należy stosować regularne powtórki materiału. Przypominajmy sobie słownictwo co pewien okres czasu. Kilkukrotne odświeżenie grupy słówek w pamięci, gwarantuje długotrwałe ich zapamiętanie.

6. Wymawiaj głośno wyrazy, których się uczysz.

Dzięki wymawianiu słówek, które się uczymy sprawiamy, że nasz mózg pracuje intensywniej. Opanowujemy materiał znacznie skuteczniej i szybciej, ponieważ wykorzystujemy więcej metod zapamiętywania informacji. Czytając po cichu listę słówek, wykorzystujemy jedynie wzrok. Wymawiając głośno wyrazy z listy używamy aż trzech sposobów przyswajania informacji. Jest to nie tylko wzrok, a także słuch i mowa. Taka metoda przynosi również inne pozytywne skutki, które wpływają na inne sfery nauki języka obcego. Wymawiając głośno słówka lub też całe zdania, ćwiczymy wymowę. W tym samym czasie osłuchujemy się z brzmieniem języka angielskiego. Dzięki temu znacznie lepiej będziemy mówić i rozumieć ze słuchu po angielsku. Otworzy to nas również na konwersacje w obcym języku. Nie powinniśmy stresować się przed rozmową w języku angielskim, ponieważ nasz umysł będzie znał jego brzmienie, a aparat mowy już dawno opanuje skomplikowane głoski i wyrazy. Nie należy bać się i unikać nauki słówek w języku angielskim. Przecież to wyrazy tworzą język, a więc musimy je znać, aby nauczyć się angielskiego. Wybór odpowiedniej dla nas metody to klucz do sukcesu. Powyższe sposoby są sprawdzone i skuteczne. Powinniśmy wypróbować każdą z nich, a przy okazji łączyć je ze sobą. Pozwoli to na odnalezienie optymalnej metody nauki dla nas. Większość nieporozumień podczas rozmów w języku obcym nie wynika z błędnej gramatyki. Najczęściej spowodowane są one nieprawidłowym doborem słownictwa lub złą wymową. Jeśli chcemy opanować język angielski w stopniu pozwalającym na swobodną rozmowę, nie musimy uczyć się skomplikowanej gramatyki. Należy poznać jej podstawy oraz słówka, które będziemy mogli z nimi wykorzystać.

Artykuł powstał we współpracy z Speakin.pl, autor: Marcin Łukaszuk