Zimowa pora stanowi wspaniały okres, ażeby dynamicznie spędzać czas na orzeźwiającym powietrzu, jednak treningi w zimniejszych temperaturach są w stanie stanowić chalenge dla zdrowia i kondycji. W tym artykule przedstawimy, jak ćwiczyć na dworze zimową porą, unikając kontuzji i chorób. Poznaj kilka istotnych podpowiedzi.

Właściwy czas dla celów treningowych

Najlepszą porą dnia na ćwiczenie w zimie jest czas, gdy temperatura jest najwyższa. Jest to z reguły południe bądź po godzinie 12. Unikaj treningów rano czy też późnym wieczorem, gdy obniża się do minimum. Oprócz tego, kiedy jest ciemno wzmaga się niebezpieczeństwo kontuzji, w związku z tym staraj się trenować przed wieczorem

Zimowy strój sportowy - Jak dobrze wybrać?

Stosowny strój to klucz do utrzymania ciepła i wygody podczas treningów zimową porą. Prezentujemy kilka podpowiedzi odnośnie odzieży:
- Warstwy ubrań - Ubieraj się w warstwy, zaczynając od delikatnej warstwy podstawowej, która wchłania pot, a w następnej kolejności dodaj warstwę izolacyjną i wierzchnią, zabezpieczającą przed wiatrem i deszczem.
- Osłona głowy- Ciepło czmycha z ciała przez głowę, dlatego noszenie czapki lub opaski na uszy jest zasadnicze.
- Ochrona rąk - ręce są w szczególności wystawione na zimno, toteż wskazane jest wyposażyć się w stosowne rękawice.
- Niezawodne obuwie - Wybierz obuwie dające izolację oraz przyleganie do śliskich powierzchni.

Zimowe treningi - Jak uniknąć kontuzji dzięki rozgrzewce

Nim ruszysz na ćwiczenia zimą, dbaj o dokładne rozgrzanie ciała. Zrób parę dynamicznych rozgrzewek, przykładowo podskakiwanie na skakance lub trucht w miejscu, aby podnieść obieg krwi a także pobudzić mięśnie do ruchu. Po treningu nie zaniedbuj rozciągania, ażeby ustrzec się zakwasów.

Woda a funkcje organizmu podczas treningu na świeżym powietrzu w chłodniejszych warunkach

W zimie łatwo zapomnieć o piciu wody, przecież strata płynów w następstwie pocenia się w dalszym ciągu ma miejsce podczas treningów na chłodnym powietrzu. Pamiętaj, ażeby popijać wodę w czasie ćwiczeń, by uniknąć odwodnienia.

Sztuczka do udanych zimowych treningów - Odpowiednie akcesoria

Powinno się rozważyć nabycie paru zimowych dodatków, jakie mogą polepszyć komfort ćwiczeń, jak na przykład okulary przeciwsłoneczne, aby chronić oczy przed szkodliwymi czynnikami i ochraniacze na twarz.

Przystosowanie do zimowych warunków - Klucz do sukcesu

Lodowate czynniki pogodowe mogą zmieniać się permanentnie, toteż nie wahaj się zaadaptować swoje plany ćwiczebne, jeżeli aura będzie niesprzyjająca. Nieraz przeniesienie ćwiczeń do pomieszczenia czy zdecydowanie się na inną formę aktywności staje się optymalnym rozwiązaniem.

Na koniec powinniśmy uwydatnić, iż, ćwiczenie na rześkim powietrzu zimową porą może być sytuacją zadowalającą, jeżeli mamy solidne przygotowanie i znajomość niebezpieczeństw. Dostosowanie garderoby, dobre ćwiczenia rozruchowe a także ostrożność w wyborze godziny treningu mogą pomóc Ci ustrzec się urazów i chorób. Nie zapominaj także o nasłuchiwaniu swojego organizmu i dopasowywaniu treningu do istniejących okoliczności.