Podstawa filatelistyki to kolekcjonowanie, odkrywanie, kumulowanie. To, co gromadzi filatelista, charakteryzuje się nazwą walorów filatelistycznych. Z jakiej przyczyny walor? Stąd, że każdy detal zbioru ma dla jego posiadacza wyznaczoną wartość.

Arsenał walorów filatelistycznych jest nader bogata. Z niektórymi spotkać możemy się niemal codziennie. Będą to tak zwyczajne walory, jak listy, znaczki czy stemple pocztowe. Część z tych walorów zobaczyć zdołamy bez mała w każdym zbiorze, niektóre – zaledwie w tych w najwyższym stopniu sprofilowanych kolekcjach. Walory te zróżnicowane są także pod względem wartości: spotkać można i te, które są bardzo tanie, jak i takie, za które należy zapłacić bogactwo.

Walory filatelistyczne można podzielić na walory półpocztowe, pocztowe jak również pozapocztowe.
Walory pocztowe są wydawane na mocy upełnomocnień pocztowych. Przeznaczone są dla wewnętrznej czy zewnętrznej służby pocztowej w nawiązaniu z wysyłaniem listów. Są to zwłaszcza znaczki pocztowe, całostki (czyli karty oraz koperty pocztowe), stemple, etykiety polecenia.Walory półpocztowe to wytwory, które zostały wyprodukowane przez inne organy, ale są wykorzystywane w obrocie pocztowym za aprobatą władz pocztowych. Są to między innymi naklejki na loty specjalne, stemple pomocnicze, całostki z przedrukami.
Walory pozapocztowe fabrykowane są w związku z aktywnością poczty, jednakże bez jej oficjalnego udziału. Mogą to być szkice znaczków, próby poligraficzne jak również pamiątki publikowane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne potwierdzić za pełnowartościowe, muszą one sprostać wielu wymogom. Nie mogą być zagięte ani poplamione. Zdefektowany walor filatelistyczny nie ma praktycznie żadnej wartości.

Dużym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, zaś wynika to przede wszystkim z roli piastowanych przez ten urząd. Ongiś filateliści kolekcjonowali praktycznie wszystko, co było jakkolwiek powiązane z działalnością poczty w charakterze instytucji zajmującej się dostarczaniem przesyłek. Postępowanie to uległo jednakże w ostatnim czasie zmianie, ze względu na to, iż dziś działania poczty są jeszcze bardziej różnorodne.