Stres przed egzaminem, jak i podczas egzaminu to zupełnie naturalne zjawisko, zwłaszcza jeśli dotyczy ważnego egzaminu. Takim egzaminem jest matura. Od wyników uzyskanych na maturze zależy przyszłość młodego człowieka.

Najlepszym, sprawdzonym sposobem na ograniczenie stresu przed egzaminem maturalnym jest odpowiednie przygotowanie i rozplanowanie nauki. Powtarzanie wiadomości przed maturą należy zaplanować tak, by nie zostawiać niczego na ostatnią chwilę. Solidne przygotowania do matury najlepiej zacząć już na początku roku szkolnego, a nawet wcześniej.

Bardzo pomocne okażą się różnego rodzaju repetytoria i kompedia wiedzy oraz podręczniki z serii teraz matura. Jeżeli nauka jakiegoś przedmiotu sprawia wyjątkowe trudności, warto skorzystać z korepetycji lub kursów przygotowujących do matury.  

Nauka powinna odbywać się systematycznie. Warto przygotować sobie plan, ile godzin w jakie dni tygodnia przeznaczymy na naukę konkretnych przedmiotów. Należy też pamiętać o odpoczynku. Nie wolno przesadzać z ilością godzin spędzanych na nauce. Co pewien czas należy robić przerwy od nauki i zająć się czymś przyjemnym – pójść na spacer, pojeździć na rowerze, obejrzeć telewizję, spotkać się ze znajomymi czy zwyczajnie poleżeć na kanapie słuchając np. ulubionej muzyki.

Koniecznie trzeba zadbać o wystarczająco długi sen. Powinien trwać minimum osiem godzin. Podczas snu organizm się regeneruje, a wypoczęty mózg łatwiej przyswaja wiedzę.

Bardzo ważne jest pozytywne nastawienie i wiara we własne możliwości. Starajmy się jak najlepiej przygotować do egzaminu. Gdy nie jesteśmy dobrze przygotowani, stres jest nieco większy niż gdy jesteśmy przygotowani solidnie. Dobre przygotowanie ogranicza stres nawet o połowę.

W dzień matury

W dzień matury starajmy się wstać wystarczająco wcześnie, by mieć czas na spokojne zjedzenie śniadania i wyszykowanie, dzień wcześniej przygotujmy ubrania, dokumenty, przybory, weźmy ze sobą dodatkowy długopis. Jeżeli dojeżdżamy do szkoły, zaplanujmy też transport, by nie spóźnić się na egzamin.

Tuż przed egzaminem wielu uczniów ma wrażenie, że nic nie pamięta. To rezultat stresu. Gdy maturzysta zobaczy pytania, wszystko się przypomni. Skupmy się na zadaniach, uważnie czytajmy wszystkie polecenia. Zacznijmy od wykonywania zadań, które nie sprawiają nam problemu. Nie należy się martwić, jeżeli nie potrafimy rozwiązać jakiegoś zadania. Pamiętajmy, że aby zdać maturę nie musimy uzyskać 100% punktów.