Badacze dowiedli, iż posiadanie młodszego rodzeństwa obniża zagrożenie zachorowań na astmę, alergię a także chroni przed otyłością. W starszym bracie czy siostrze budzi się odpowiedzialność, podobnie jak atrybuty przywódcze.

Jak wykazują ostatnie badania zrealizowane przez Julie Lumeng - Dr z University of Michigan w mniejszej ilości przypadków z tematem otyłości trudzą się osoby, mające młodsze rodzeństwo. Pod warunkiem, iż różnica wieku pomiędzy nimi nie przewyższa 4 lat. Prawdopodobną przyczyną tego stanu może być to, iż panie zachodząc w ciążę, a potem karmiąc piersią zmieniają dietę na zdrowszą, co przekłada się na sposób jedzenia całej rodziny. Może być też tak, iż po prostu posiadając młodszego brata lub siostrę starsze dzieci przymuszone są do zwiększonej aktywności . Na to, która z wymienionych rzeczy ma znaczenie uczeni w dalszym ciągu nie odnaleźli odpowiedzi, choć podkreślają oni też inne wartości powiązane z posiadaniem rodzeństwa.

Następnym plusem jest to, że pociechy które mają siostrę czy też brata rzadziej cierpią na astmę i alergie. Uzasadnieniem tego jest tzw. hipoteza higieniczna która mniema, iż trudniej jest dopilnować kilkorga dzieci niż jednego. W następstwie częściej się brudzą, jedzą rzeczy z posadzki ewentualnie z miski domowego zwierzaka. Dzieci te mają częściej kontakt z drobnoustrojami co oddziałuje pozytywnie na ich układ immunologiczny. Stałe ćwiczenie go czyni, że nie atakuje on własnych komórek wywołując alergię bądź astmę. Zamiast tego zwalcza on niechciane bakterie oraz wirusy.

Rodzi się zatem pytanie - czy rodzice pragnąc dbać o zdrowie dziecka powinni postarać się o to żeby posiadało ono brata albo siostrę? Na tak postawione zapytanie psychologowie nie posiadają bezspornej odpowiedzi. Są jednak eksperymenty, z których wynika, że to jedynacy oraz starsze dzieci częściej odnotowują sukcesy. Jest tak pewnie dlatego, iż pierwszym a i jedynym dzieciom rodzice od małego poświęcają całą uwagę a także wolny czas. Widocznie ma to olbrzymi wpływ na rozwój dziecka.