Mimo niesłabnącej popularności studiów szkoły licealne są wciąż dla wielu absolwentów atrakcyjną alternatywą dla wyższych uczelni. Jak wygląda rekrutacja w takich szkołach i czy każdy może zostać ich słuchaczem? Szczegóły w poniższym artykule.

Matura niewymagana

O ile do studiowania niezbędna jest matura, i to często z określonym wynikiem, do nauki w studium policealnym świadectwo dojrzałości niezbędne nie jest. To wielki atut dla tych, którym nie udało się zdać egzaminu maturalnego. Oferta kierunkach kształcenia w szkołach policealnych może przywrócić o zawrót głowy. Po takiej dwuletniej edukacji można zostać np. stylistką, stewardessą czy detektywem. Niektóre ze szkół np. studium medyczne Dental Service ze Szczecina specjalizują się w kształceniu w określonych kierunkach – w tym przypadku są to kierunki medyczne. Każda ze szkół ma własny kalendarz rekrutacji – kiedy już wybierzemy określoną placówkę, warto trzymać rękę na pulsie i np. zaglądać na stronę internetową, by być na bieżąco z wymaganiami szkoły wobec kandydatów. Zwykle nie ma żadnych egzaminów do szkół policealnych, na wybrane kierunki mogą być rozmowy kwalifikacyjne. Szkoły najczęściej przyjmują wszystkich kandydatów, na bardziej oblegane kierunki może obowiązywać kolejność zgłoszeń.

Jakie dokumenty potrzebne?

Jeśli chcemy zostać słuchaczami szkoły policealnej, musimy złożyć wymagany przez nią komplet dokumentów. Zwykle szkoły potrzebują od nas świadectwa ukończenia szkoły średniej bądź świadectwa dojrzałości (jeśli takowe posiadamy), kopię dowodu osobistego, kilka fotografii do dokumentów, wypełniony kwestionariusz osobowy oraz podpisaną umowę o przeprowadzenie kształcenie i oświadczenie o płatnościach – jeśli nauka w danej szkole jest odpłatna. Często szkoły pobierają również opłatę wpisową. Na niektóre kierunki może być też wymagane zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania określonego zawodu. Regulamin rekrutacji do szkoły policealnej znaleźć można zwykle na stronie internetowej lub bezpośrednio w sekretariacie szkoły.