Park edukacyjny to miejsce w którym dorośli a także dzieci mogą doświadczalnie przekonać się o funkcjonowaniu sił natury oraz poniektórych praw fizyki.

Od zwykłych muzeów naukowych, gdzie wystawa jest na ogół stała, parki edukacyjne różni fakt, że wymagają od zwiedzających interakcji. Z tego powodu parki zaopatruje się w różnego typu budowle i urządzenia, które każdy ze odwiedzających może dotknąć aby sprawdzić ich działanie.

Nadrzędnym celem parków edukacyjnych jest, poza zabawą, wzniecanie w najmłodszych zainteresowania nauką, wyjaśnienie jej elementarnych praw, jak również przedstawianie ciekawostek naukowych. W naszym kraju budowanych jest coraz więcej tego typu obiektów, tak chętnie odwiedzanych zarówno przez pojedynczych turystów, jak i wycieczki szkolne.

Do największych a także najbardziej znaczących należą: Centrum Popularyzacji Kosmosu w Toruniu, Ogród Doświadczeń w Krakowie, Gdańskie Centrum Hewelianum oraz Warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Wyprawa do edukacyjnego parku jest cudownym pomysłem na rodzinną rozrywkę, połączoną ze zdobywaniem wiedzy.