Z monetami stykamy się na co dzień – płacimy nimi w sklepach. Jednak nie są to jedyne monety, które wybijane są w mennicach. Innym ich rodzajem są monety numizmatyczne. Co warto wiedzieć na ich temat?

Pod pojęciem monety znajduje się znak pieniężny, najczęściej wykonany z metalu, który opatrzony jest znakiem emitenta, czyli wydawcy. Monety zaczęły być wybijane już około VII wieku przed naszą erą na terenie dzisiejszej Turcji. Następnie rozpowszechniły się na całym świecie.Pierwotnie wartość monet zależała od wartości kruszcu, z którego były wykonane. Z czasem zaczęły one zyskiwać jeszcze jedną wartość – wynikającą z ich rzadkości czy zapotrzebowania. Dzisiaj to prawdziwe dzieła sztuki menniczej, których zbieranie może stać się najpiękniejszą pasją. 

Monety – nie tylko do płatności w sklepach

Monetami obecnie płacimy najczęściej w sklepach – do wyboru mamy szeroką gamę monet o różnych nominałach. W Polsce to monety od 1 grosza aż do 5 złotych.Monety tego rodzaju są prawnym środkiem płatniczym w Polsce i możemy płacić nimi za różne zakupy czy usługi.

Jednak oprócz tego rodzaju monet obiegowych możemy zetknąć się z jeszcze jednym ich typem, a mianowicie z monetami kolekcjonerskimi, które określane są także jako monety numizmatyczne czy numizmaty.

Czym są momenty numizmatyczne?

Monety numizmatyczne to małe dzieła sztuki. Od zwykłych monet różnią się swoim wyglądem – zwykle są bardziej dekoracyjne, mogą posiadać różne ozdoby, na przykład z kryształów czy bursztynu. Mają także zróżnicowane kształty. Tego typu monety bardzo często są wydawane okolicznościowo. Należy także rozróżnić stare monety (numizmaty) od nowych monet wytwarzanych na potrzeby kolekcjonerów. 

Do wyboru są także "monety bez nominału", czyli medale wykonane z wysokiej jakości kruszców, jednak nieposiadające wartości nominalnej, tylko okolicznościową, historyczną oraz jubilerską. 

Różnorodne monety numizmatyczne od Skarbnicy Narodowej można zobaczyć już teraz na stronie internetowej firmy i zamówić je on-line.