Każdy rodzic pragnie, by jego dziecko rozwijało się zdrowo i szczęśliwie, by było zadowolone z życia i w prosty sposób zdobywało nową wiedzę. Dlatego też rodzice korzystają z wielu różnych sposobów, by wspomóc rozwój swojego dziecka. Jednym z nich jest wybór odpowiednich edukacyjnych zabawek, które połączą przyjemność i naukę, wspierając dorosłych w staraniach o dobry rozwój ich pociechy.

Wartościowe zabawki

Zabawki edukacyjne to specjalny rodzaj produktów dla dzieci, które stworzone zostały z myślą o pomocy w rozwijaniu zmysłów i umiejętności dzieci. Ich specjalna konstrukcja i dobór tematyczny sprawia, że maluch podczas zabawy uczy się nowych rzeczy i może stale ćwiczyć zarówno pojedyncze zmysły, jak kilka jednocześnie. Jedną z takich zabawek dla niemowlaków jest metkowiec sensoryczny – prosta materiałowa zabawka zbudowana z kawałka materiału, do którego doszywa się najróżniejsze metki, która poprzez różnorodne kształty, faktury, kolory i dźwięki wydawane przez materiał pozwala skupiać uwagę malucha i pozytywnie wpływa na jego zmysły.

Edukacyjne zabawki to bardzo szeroka grupa produktów. Na stronach sklepów zabawkarskich można je znaleźć w kategorii „zabawki edukacyjne” bądź „kreatywne zabawki”, jednak nie są to jedyne miejsca, w których można na nie trafić.

Ekspert Hulahop.PL poleca, by podczas szukania odpowiedniej zabawki edukacyjnej, przejrzeć również oferty innych produktów, takich jak: gry planszowe, klocki czy puzzle. Wszystkie z tych kategorii pełne są produktów, które dzięki swoim właściwością pozytywnie wpłynął na rozwój umysłowy i fizyczny malucha.

Popularne zabawki dla maluchów

Dbać o prawidłowy rozwój umysłowy malucha można już od jego pierwszych miesięcy. Producenci zabawek zadbali o to, by stworzyć serię produktów przeznaczonych dla niemowlaków właśnie pod tym kątem rozwoju. Wśród nich można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań, których twórcy postarali się, by zapewnić bezpieczeństwo podczas zabawy i najkorzystniej pobudzić zmysły i umysł malucha.

Bardzo dużą popularnością wśród rodziców niemowlaków cieszy się mata edukacyjna. Jest to produkt, który można spotkać w wielu różnych odsłonach, lecz bez względu na wygląd, wszystkie maty łączy wspólna cecha: edukacyjny rozwój dziecka. Kolorowe maty wykonane są z miękkiego, bezpiecznego dla zdrowia dziecka i kolorowego materiału, który staje się miejscem zabaw malucha. Dodatkowo wyposażone są w pałąki, na których zawieszać można dołączane do zestawu zabawki. Maty pozwalają rozwijać zmysł wzroku, słuchu, dotyku oraz koordynację ruchową malucha, a różnorodne, kolorowe zabawki na długie godziny skupią uwagę dziecka, aktywizując je do czynnej zabawy i rozwoju.

Kolejnym z produktów, które doskonale sprawdzają się w przypadku najmłodszych dzieci, jest stolik edukacyjny. W odróżnieniu od maty, wszystkie rozwojowe zabawki, w które jest wyposażony, znajdują się na blacie stołu, co dodatkowo pomaga dziecku w nauce chodzenia i utrzymywania równowagi. Stolik edukacyjny może być zabawką dla jednego bądź większej liczby dzieci, ze względu na kilka stanowisk z zabawkami ustawionych przy jego krawędziach. Sprawdza się więc doskonale w towarzystwie rówieśników i poza rozwijaniem zmysłów dziecka, pozwala również zdobywać umiejętności społeczne, które z pewnością przydadzą się maluchowi w dorosłym życiu.

Przed wyborem zabawki należy upewnić się, że nie posiada ona ostrych krawędzi i małych elementów, które dziecko mogłoby połknąć, by zapewnić maluchowi odpowiednie bezpieczeństwo podczas zabawy.

Dla dzieci starszych edukacyjnych wartości zabawek można szukać w bardzo różnorodnych produktach. Począwszy od klocków, które wspomogą wyobraźnię, koordynację ruchową, kompetencje językowe i myślenie abstrakcyjne dziecka, przez puzzle, które nauczą dzieci samodyscypliny, wspomogą pamięć i rozwiną cierpliwość, po gry planszowe, które dodatkowo pomogą maluchom w zdobyciu wiedzy, która z pewnością przyda im się w przyszłym życiu.